Termomodernizacje domów jednorodzinnych. Bez ogólnopolskiego programu ani rusz

  • Agnieszka Widera
  • 09-03-2017
  • drukuj
• Choć o termomodernizacji mówi się bardzo dużo, niemal wszystkie nakłady idą na obiekty użyteczności publicznej. Tymczasem, jak pokazują badania, aż 7 na 10 domów w Polsce jest ocieplonych słabo albo wcale.

• Ministerstwo rozwoju zapowiada opracowanie jeszcze w tym półroczu programu wsparcia, który pomoże wyeliminować ubóstwo energetyczne. 

• Nie wiadomo kto miałby programem zarządzać. Do wsparcia osób fizycznych nie kwapi się NFOŚiGW. Po wycofaniu się z programu Ryś, przekazał odpowiedzialność w tym zakresie wojewódzkim funduszom, ale tylko nieliczne kierują ofertę do domów jednorodzinnych. 

• - Krajowy systemu wsparcia powinien łączyć formę pożyczki i dotacji oraz zakładać dostęp do doradztwa energetycznego - rekomenduje Instytutu Ekonomii Środowiska.
Termomodernizacje domów jednorodzinnych. Bez ogólnopolskiego programu ani rusz
40 proc. polskich domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji. Taką powyżej 10 cm ma zaledwie co dziesiąty budynek (fot.Youtube)

Ministerstwo Rozwoju, zapewnia że pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem problemu smogu w Polsce. Oprócz rozporządzeń dotyczących kotłów oraz jakości paliw, wdrożony ma być monitoring stanu powietrza, akcje edukacyjne oraz zapewnione wsparcie dla termomodernizacji domów jednorodzinnych.

- Do połowy roku przygotowany zostanie systemowy program termomodernizacji, by ocieplić ponad 60 proc. dziurawych - jak szwajcarski ser - polskich domów - zapowiedziała pod koniec lutego wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak dodała, problem ze smogiem w wielu miejscach Polski, wiąże się z ubóstwem energetycznym, bo ludzie nie dlatego spalają paliwa złej jakości że tak chcą, ale dlatego, że na nic innego ich nie stać.
Według Instytutu Badań Strukturalnych w Polsce ubóstwo energetyczne dotyka 9,6 proc. gospodarstw domowych, czyli ponad 4 mln osób. Z badań Instytutu wynika, że najbardziej zagrożone są osoby samotne mieszkające w dużych domach na wsi, lokatorzy starych, komunalnych kamienic w miastach, rodziny wielodzietne mieszkające w dużych wiejskich domach, oraz ubodzy mieszkańcy wolnostojących domów na wsi i w małych miejscowościach.

System ogrzewania i termomodernizacja to naczynia połączone

Jak podkreśla Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, koordynator projektu Klimat i energia, istnieje korelacja między ociepleniem domu a systemem ogrzewania. – Nikt kto ma ocieplony porządnie dom nie zamontuje starego „kopciucha” – mówi.

Tymczasem dane dotyczące polskich domów są niepokojące. Jak szacuje Polska Zielona Sieć, w Polsce jest ok. 5 mln domów jednorodzinnych, w których mieszka ponad połowa Polaków (19,5 mln), a badania pokazują, że aż 7 na 10 domów jest ocieplonych słabo albo wcale.

Jak czytamy w raporcie „Efektywność energetyczna w Polsce” ok. 3 mln domów w naszym kraju posiada tzw. kotły zasypowe, w których spalane jest wszystko, w tym węgiel słabej jakości, śmieci, co prowadzi do poważnych problemów z jakością powietrza i smogiem. – Bez szeroko zakrojonej modernizacji źródeł ogrzewania powietrze w naszym kraju nie ulegnie poprawie. Ale wraz z wymianą źródeł powinny być wdrażane instrumenty wspierające termomodernizację domów, w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną – podkreślają autorzy.

Krajowy programu to podstawa

Jak podnosi Instytut Ekonomii Środowiska, polski rząd powinien opracować i zapewnić wdrożenie skutecznego Krajowego Programu Modernizacji Budynków (KPMB) jednorodzinnych, nad którym współpracowałyby różne resorty w tym m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Środowiska a także Ministerstwo Rozwoju czy Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dlaczego zaangażowanie tak wielu różnych ministerstw jest niezbędne i celowe? - Dobry KPMB odpowiadałby na problemy leżące w zakresie odpowiedzialności tych resortów m.in. jakości powietrza, ubóstwa energetycznego, innowacyjności – podkreśla Marek Zaborowski, wiceprezes Zarządu Instytutu Ekonomii Środowiska, ekspert w dziedzinie efektywności energetycznej. - KPMB oprócz atrakcyjnego i łatwego w obsłudze (zarówno dla beneficjenta jak i dla jednostki udzielającej wsparcia) systemu wsparcia modernizacji budynków łączącego formę pożyczki i dotacji powinien zakładać także dostęp do systemu doradztwa energetycznego oraz krajową kampanię informacyjno-promocyjno-edukacyjną – dodaje.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Krystian, wprowadziłeś mnie w zakłopotanie: rozwiń myśl o "izolowaniu zamiast ocieplania", bo nie wiem czy nie należę do "ciemnych ludzi", chociaż nie najgorzej znam prawa fizyki i specjalizuję się w fizyce budowli.

fizyk, 2017-10-17 16:37:50 odpowiedz

Gdyby zamiast ocieplania stosowano izolowanie sprawa byłaby o wiele prostrza i tańsza. Mieszkam w domu odizolowanym przed stratami ciepła z wewnątrz na zewnątrz a nie ocieplonym na zewnatrz. Lobby styropianowe to największa banda zlodzieji z portfela ciemnych ludzi nie znajacych praw fizyki.

Krystian, 2017-03-10 08:14:07 odpowiedz

Najbardziej skutecznym sposobem walki z zanieczyszczeniem powietrza jest całkowita likwidacja indywidualnych pieców i przyłączenie się do sieci ciepłowniczej obiektów wielorodzinnych w gęstej zabudowie. Ale nawet w bogatych krajach municypia nie stać aby po rozsądnych cenach doprowadzić magistrale ...ciepłownicze do jednorodzinnych posesji... Zająć się trzeba problemem miejskiego smogu z budynków wielorodzinnych - rozwieje się smog z pozostałych obszarów... rozwiń

..., 2017-03-09 21:30:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE