PARTNER PORTALU
 • BGK

Termomodernizacje domów jednorodzinnych. Bez ogólnopolskiego programu ani rusz

 • Agnieszka Widera    9 marca 2017 - 00:01
Termomodernizacje domów jednorodzinnych. Bez ogólnopolskiego programu ani rusz
40 proc. polskich domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji. Taką powyżej 10 cm ma zaledwie co dziesiąty budynek (fot.Youtube)

• Choć o termomodernizacji mówi się bardzo dużo, niemal wszystkie nakłady idą na obiekty użyteczności publicznej. Tymczasem, jak pokazują badania, aż 7 na 10 domów w Polsce jest ocieplonych słabo albo wcale.

• Ministerstwo rozwoju zapowiada opracowanie jeszcze w tym półroczu programu wsparcia, który pomoże wyeliminować ubóstwo energetyczne. 

• Nie wiadomo kto miałby programem zarządzać. Do wsparcia osób fizycznych nie kwapi się NFOŚiGW. Po wycofaniu się z programu Ryś, przekazał odpowiedzialność w tym zakresie wojewódzkim funduszom, ale tylko nieliczne kierują ofertę do domów jednorodzinnych. 

• - Krajowy systemu wsparcia powinien łączyć formę pożyczki i dotacji oraz zakładać dostęp do doradztwa energetycznego - rekomenduje Instytutu Ekonomii Środowiska.
Ministerstwo Rozwoju, zapewnia że pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem problemu smogu w Polsce. Oprócz rozporządzeń dotyczących kotłów oraz jakości paliw, wdrożony ma być monitoring stanu powietrza, akcje edukacyjne oraz zapewnione wsparcie dla termomodernizacji domów jednorodzinnych.

- Do połowy roku przygotowany zostanie systemowy program termomodernizacji, by ocieplić ponad 60 proc. dziurawych - jak szwajcarski ser - polskich domów - zapowiedziała pod koniec lutego wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak dodała, problem ze smogiem w wielu miejscach Polski, wiąże się z ubóstwem energetycznym, bo ludzie nie dlatego spalają paliwa złej jakości że tak chcą, ale dlatego, że na nic innego ich nie stać.
Według Instytutu Badań Strukturalnych w Polsce ubóstwo energetyczne dotyka 9,6 proc. gospodarstw domowych, czyli ponad 4 mln osób. Z badań Instytutu wynika, że najbardziej zagrożone są osoby samotne mieszkające w dużych domach na wsi, lokatorzy starych, komunalnych kamienic w miastach, rodziny wielodzietne mieszkające w dużych wiejskich domach, oraz ubodzy mieszkańcy wolnostojących domów na wsi i w małych miejscowościach.

System ogrzewania i termomodernizacja to naczynia połączone

Jak podkreśla Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, koordynator projektu Klimat i energia, istnieje korelacja między ociepleniem domu a systemem ogrzewania. – Nikt kto ma ocieplony porządnie dom nie zamontuje starego „kopciucha” – mówi.

Tymczasem dane dotyczące polskich domów są niepokojące. Jak szacuje Polska Zielona Sieć, w Polsce jest ok. 5 mln domów jednorodzinnych, w których mieszka ponad połowa Polaków (19,5 mln), a badania pokazują, że aż 7 na 10 domów jest ocieplonych słabo albo wcale.

Jak czytamy w raporcie „Efektywność energetyczna w Polsce” ok. 3 mln domów w naszym kraju posiada tzw. kotły zasypowe, w których spalane jest wszystko, w tym węgiel słabej jakości, śmieci, co prowadzi do poważnych problemów z jakością powietrza i smogiem. – Bez szeroko zakrojonej modernizacji źródeł ogrzewania powietrze w naszym kraju nie ulegnie poprawie. Ale wraz z wymianą źródeł powinny być wdrażane instrumenty wspierające termomodernizację domów, w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną – podkreślają autorzy.

Krajowy programu to podstawa

Jak podnosi Instytut Ekonomii Środowiska, polski rząd powinien opracować i zapewnić wdrożenie skutecznego Krajowego Programu Modernizacji Budynków (KPMB) jednorodzinnych, nad którym współpracowałyby różne resorty w tym m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Środowiska a także Ministerstwo Rozwoju czy Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dlaczego zaangażowanie tak wielu różnych ministerstw jest niezbędne i celowe? - Dobry KPMB odpowiadałby na problemy leżące w zakresie odpowiedzialności tych resortów m.in. jakości powietrza, ubóstwa energetycznego, innowacyjności – podkreśla Marek Zaborowski, wiceprezes Zarządu Instytutu Ekonomii Środowiska, ekspert w dziedzinie efektywności energetycznej. - KPMB oprócz atrakcyjnego i łatwego w obsłudze (zarówno dla beneficjenta jak i dla jednostki udzielającej wsparcia) systemu wsparcia modernizacji budynków łączącego formę pożyczki i dotacji powinien zakładać także dostęp do systemu doradztwa energetycznego oraz krajową kampanię informacyjno-promocyjno-edukacyjną – dodaje.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • fizyk, 2017-10-17 16:37:50

  Krystian, wprowadziłeś mnie w zakłopotanie: rozwiń myśl o "izolowaniu zamiast ocieplania", bo nie wiem czy nie należę do "ciemnych ludzi", chociaż nie najgorzej znam prawa fizyki i specjalizuję się w fizyce budowli.
 • Krystian, 2017-03-10 08:14:07

  Gdyby zamiast ocieplania stosowano izolowanie sprawa byłaby o wiele prostrza i tańsza. Mieszkam w domu odizolowanym przed stratami ciepła z wewnątrz na zewnątrz a nie ocieplonym na zewnatrz. Lobby styropianowe to największa banda zlodzieji z portfela ciemnych ludzi nie znajacych praw fizyki.
 • ..., 2017-03-09 21:30:43

  Najbardziej skutecznym sposobem walki z zanieczyszczeniem powietrza jest całkowita likwidacja indywidualnych pieców i przyłączenie się do sieci ciepłowniczej obiektów wielorodzinnych w gęstej zabudowie. Ale nawet w bogatych krajach municypia nie stać aby po rozsądnych cenach doprowadzić magistrale ...ciepłownicze do jednorodzinnych posesji... Zająć się trzeba problemem miejskiego smogu z budynków wielorodzinnych - rozwieje się smog z pozostałych obszarów...  rozwiń