PARTNER PORTALU
  • BGK

Tłum fok na polskim wybrzeżu

  • pt    25 lipca 2014 - 14:14
Tłum fok na polskim wybrzeżu

Rekordową obserwację fok na polskim wybrzeżu odnotowali w rezerwacie Mewia Łacha wolontariusze Grupy Badawczej Ptaków Wodnych „Kuling” i Błękitnego Patrolu WWF.
Aż 135 fok szarych i jedna foka pospolita odpoczywało na jednej z piaszczystych wysp.

Mamy kolejną rekordową obserwację fok na polskim wybrzeżu – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Ujście Wisły stało się miejscem, z którego pochodzi najwięcej takich „rekordów”. Dzięki piaszczystej wysepce, odizolowanej wodą od brzegu i całodobowemu monitoringowi, zwierzęta mogą odpocząć na łasze, nie niepokojone przez nikogo.

W ubiegłym roku największa liczba fok wyniosła około 100 osobników. W 2007 roku, obserwowaliśmy zaledwie kilka zwierząt, odpoczywających w rezerwacie jednocześnie.

Miejsce przyciąga również foki, które są wypuszczane rokrocznie z helskiego fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. W zeszłym roku w stadzie odpoczywającym na jednej z wysepek obserwowano Łodzika, natomiast w ostatnich dniach, w rejonie Mewiej Łachy i Mierzei Wiślanej, przebywała Maszoperia.

W sezonie wakacyjnym na polskim wybrzeżu przebywa znacznie więcej osób – przypomina Pietrasik. – Każdą obserwację foki żywej lub martwej należy niezwłocznie zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer 795 536 009 lub do Stacji Morskiej IOUG w Helu, numer 601 889 940. Pamiętajmy też o tym, aby nie zbliżać się do zwierzęcia i zapewnić mu spokój, do czasu pojawienia się patrolu.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.