PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń: Jest pierwszy miód z pasieki na dachu urzędu marszałkowskiego

  • aw    26 lipca 2016 - 15:17
Toruń: Jest pierwszy miód z pasieki na dachu urzędu marszałkowskiego
Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (fot.kujawsko-pomorskie.pl/Mikołaj Kuras)

• Pierwsza zbiórka miodu z pasieki umieszczonej niedawno na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu za nami.
• Rezultat pracy około 150 tysięcy pszczół to ponad 30 litrów pysznego miodu.
• W miodobraniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.
- Promujemy idee hodowli pszczół w miastach. Wspólnie z pszczelarzami chcielibyśmy rozpropagować naszą akcję na szerszą skalę, by podobne pasieki powstawały również w innych częściach regionu, także w ogródkach działkowych, czy przydomowych. Pszczelarstwo to świetne hobby i doskonały sposób na odstresowanie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pięć uli, które od maja stoją na dachu urzędu przy placu Teatralnym w Toruniu to jedyna taka pasieka w mieście. Fachową opiekę nad pszczołami zapewnia Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu.- Miodobranie to najsłodszy dzień dla pszczelarza - tłumaczy Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, który opiekuje się pasieką – Rozpoczynamy je od wybierania ramek z ula, odsklepiamy miód, poddajemy go wirowaniu i przecedzamy przez sita. Następnie powinien odstać dwóch-trzech dni i dopiero wtedy przelewamy go do słoików.

Urząd marszałkowski Liczy, że 150 tysięcy pszczół na dachu urzędu wyprodukowało czysty miód. Potwierdzą to specjalistyczne badania w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Puławach. Dopiero potem produkt trafi na stoły – podzielimy się nim między innymi z dziećmi z domów dziecka oraz partnerami samorządu województwa.

Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych, budynku Sejmu, Ministerstwa Rolnictwa czy Pałacu Kultury w Warszawie - oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.