PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń pomaga zwierzętom

  • JL    29 lutego 2016 - 08:11
Toruń pomaga zwierzętom
Toruń na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami przeznaczy w 2016 roku prawie 800 tys. zł. Fot. Pixabay.com

Finansowanie schroniska dla zwierząt, sterylizacja kotów środowiskowych, dokarmianie ich i ptaków, akcje edukacyjne – zakłada Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu.
Program przewidziany na rok 2016 ma pomóc wszystkim zwierzętom domowym oraz gospodarskim. Głównie dotyczy psów i kotów, bo skala bezdomności tych zwierząt jest największa.

Na realizację zadań z zakresu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w tegorocznym budżecie przeznaczono 750 tys. zł na utrzymanie i prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt oraz 45 tys. zł na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami (sterylizacja, kastracja i dokarmianie kotów wolno żyjących).

Ponadto w otwartym konkursie ofert na wykonanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań gminy w roku 2016 w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego przyznano 23 tys. zł Fundacji KOT na program Koty otoczone troską oraz 18 tys. zł Toruńskiemu Towarzystwu Ochrony Praw Zwierząt na działania związane z ochroną i poprawą warunków życia zwierząt w mieście wraz z elementami edukacji ekologicznej w tym zakresie.

Zadania opisane w programie są kontynuacją działań prowadzonych w Toruniu już od wielu lat. Przedsięwzięcia te realizowane są przede wszystkim przez prowadzącego Schronisko dla Zwierząt w ramach obowiązujących umów w ścisłej współpracy z organizacjami, których statutowym celem jest przeciwdziałanie bezdomności zwierząt.

Oprócz wyłapywania bezdomnych zwierząt oraz prowadzenia schroniska, od lat prowadzona jest akcja sterylizacji zwierząt w schronisku i sterylizacja kotów środowiskowych.

Dodatkowo w miesiącach zimowych dokarmianiem objęte są koty środowiskowe oraz ptaki wodne zimujące w mieście. Dla kotów środowiskowych ustawiane są budki chroniące je przed zimnem.

Od kilku lat organizacje społeczne w ramach ogłaszanych corocznie przez gminę konkursów realizują zadania związane z opieką nad zwierzętami, dotyczące edukacji, leczenia zwierząt, ustawiania budek dla kotów, sterylizacji i dokarmiania zwierząt.

Dzięki tym działaniom w roku 2015 przyjęto do schroniska 1300 psów i 71 kotów. Wszystkie zwierzęta są tam czipowane. Z kolei dzięki szeroko zakrojonym akcjom informacyjno-edukacyjnym uzyskano wysoki procent adopcji, tj. 83 proc. dla psów i 73 proc dla kotów.

Łącznie zabiegom sterylizacji i kastracji poddano prawie 500 kotów wolno żyjących i ponad 100 udzielono specjalistycznej pomocy medycznej. Dla wolno żyjących kotów kupiono również ponad tonę karmy i 250 sztuk puszek mięsnych.

W ubiegłym roku nie zanotowano w Toruniu przypadków bezdomnych zwierząt gospodarskich.

Zgodnie z uchwałą o ochronie zwierząt program opieki musi być uchwalany corocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • nel, 2016-06-06 08:01:24

    Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak zarabiać posiadając pasję do zwierząt tu jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.com