PARTNER PORTALU
  • BGK

Treespot Tychy: mobilna aplikacja ostrzega też o smogu

  • MN    10 listopada 2017 - 09:52
Treespot Tychy: mobilna aplikacja ostrzega też o smogu
Aplikację można pobrać bezpłatnie. (fot. pixabay)

W Tychach można sprawdzić bieżące informacje o jakości powierza na telefonie - w miejskiej aplikacji mobilnej Treespot Tychy.
• Aplikacja działa od kilku lat, natomiast od 9 listopada można sprawdzić za jej pośrednictwem jakość powietrza.

• Oprogramowanie jest bezpłatne i dostępne na systemy operacyjne iOS oraz Android.

• Wkrótce będzie też wysyłać powiadomienia, gdy jakość powietrza będzie bardzo zła.

Miejska aplikacja mobilna działa od 2012 roku i cały czas się rozwija. Początkowo był to mobilny przewodnik po mieście z listą ciekawych obiektów i wydarzeń. Teraz oferuje dużo więcej.

- W zeszłym roku został wzbogacony o usługę „Zgłoś usterkę”, stał się narzędziem do komunikacji z urzędem, co razem z rozkładami jazdy i aktualnościami tworzy aplikację ułatwiającą życie na co dzień – mówi Iwona Ciepał, naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą w tyskim magistracie.

Czytaj też: Kasa z reklamówek pomoże zwalczyć smog? Potrzeba gigantycznych pieniędzy

Od 9 listopada za pośrednictwem aplikacji tyszanie będą mogli sprawdzać jakość powietrza w mieście. Co więcej, niebawem aplikacja będzie również wysyłać do użytkowników powiadomienia, gdy jakość powietrza będzie bardzo zła. Takie rozwiązanie ma być dostępne w drugiej połowie listopada. Aplikacja w przystępnej formie będzie udostępniać informacje z dziesięciu miejskich czujników mierzących stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu.

Dane aplikacji Treespot Tychy są także dostępne na stronie internetowej urzędu miasta. Magistrat zapowiada, że w przyszłości planuje rozbudowę systemu czujników mierzących smog w mieście.

Antysmogowa akcja w całym regionie

Oprócz indywidualnych działań poszczególnych samorządów w woj. śląskim walka ze smogiem toczy się także na poziomie regionalnym. W Śląskiem obowiązuje uchwała antysmogowa, jednak władze regionu zdają sobie sprawę, że sama uchwała wiele nie zmieni. Potrzebna jest także edukacja.

Dlatego samorząd woj. śląskiego rozpoczął kampanię pod hasłami „Mogę!” oraz „#Zatrzymać SMOG”. Jej zadaniem jest edukacja mieszkańców regionu – wobec wciąż niewystarczającej świadomości nt. smogu i jego przyczyn – oraz zachęta do działań, które poprawią czystość powietrza.

Kampania potrwa do połowy grudnia. Materiały edukacyjne będą rozpowszechniane w internecie, mediach społecznościowych, prasie oraz w parafiach. Całkowity jej koszt to blisko 555 tys. zł brutto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.