PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzeci klaster energii odnawialnej na Dolnym Śląsku

  • PAP/JS    2 czerwca 2017 - 16:12
Trzeci klaster energii odnawialnej na Dolnym Śląsku
Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych, oraz ze środków unijnych (Fot. Fotolia)

Pięć gmin powołało w piątek (2 czerwca) Izerski Klaster Energii Odnawialnej, który jest trzecim takim związkiem na Dolnym Śląsku. Wcześniej powstały Klastry Ziemi Łużyckiej i Gór Trzebnickich. Wszystkie te klastry będą budować elektrownie fotowoltaiczne i bioelektrownie.
• Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych, oraz ze środków unijnych.

• Docelowo pozwoli to samorządom na stworzenie tak zwanej wyspy energetycznej, czyli uzyskanie całkowitej samowystarczalności.

Izerski Klaster Energii Odnawialnej utworzyły gminy: Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica. W pierwszym etapie inwestycyjnym zaplanowano łącznie budowę 50 MW mocy wytwórczych odnawialnych źródeł energii, z czego na terenie każdej z gmin minimum 2 MW mocy z fotowoltaiki oraz minimum 1 MW z bioelektrowni.

"Docelowo pozwoli to samorządom na stworzenie tak zwanej wyspy energetycznej, czyli uzyskanie całkowitej samowystarczalności, a nawet na wyprodukowanie nadwyżki, która będzie mogła zostać przeznaczona na potrzeby Jeleniej Góry czy Bolesławca" - podano w komunikacie.

Wójt Starej Kamienicy Zofia Świątek podkreśliła, że w tej gminie pierwsze farmy powstaną już w najbliższych miesiącach. "Dysponujemy pięciohektarową działką, która w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budowę farmy fotowoltaicznej. Pierwsze instalacje na tym terenie powstaną jeszcze w tym roku. W przyszłym dołączą do nich fotowoltaiki na dachach budynków użyteczności publiczne" - powiedziała Świątek.

Burmistrz Lubomierza Wiesław Ziółkowski poinformował, że miejsce na elektrownię fotowoltaiczną wyznaczono również już i w tej gminie. "Planujemy zlokalizować ją na 12-hektarowym stoku w miejscowości Popielówek. To bardzo nasłoneczniony teren. Dzięki temu efektywność elektrowni będzie większa, a inwestycja przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu" - ocenił Ziółkowski.

Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju i realizacją inwestycji w ramach Izerskiego Klastra Energii Odnawialnej zajmie się jego koordynator, spółka komunalna Wleń Polski Solar Energetyka Odnawialna, utworzona przez gminę Wleń i firmę Polski Solar Holding.

Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych, oraz ze środków unijnych.

Wcześniej swoje klastry powołało 10 innych dolnośląskich samorządów. Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn, Lubań stworzyły w połowie maja Klaster Ziemi Łużyckiej. Z kolei przed tygodniem Klaster Gór Trzebnickich powołały gminy: Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród.

Na terenie wszystkich 15 gmin tworzących trzy klastry mieszka ok. 157 tys. osób. Trzy dolnośląskie klastry są pierwszymi w Polsce.

Zasady funkcjonowania klastrów energii reguluje znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączona z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Stwarza ona warunki do realizacji lokalnych inicjatyw, zrzeszających wytwórców energii, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie źródeł odnawialnych. Klaster może powstawać na obszarze jednego powiatu i połączyć maksymalnie pięć gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z jego członków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.