PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy warszawskie parki czeka rewitalizacja. Dla lepszego powietrza w stolicy

  • aw/PAP    20 kwietnia 2017 - 11:53
Trzy warszawskie parki czeka rewitalizacja. Dla lepszego powietrza w stolicy
Jednym z parku są Pola Mokotowskie (fot. Wikimedia Commons/Foma)

Pieniądze z Narodowego Funduszu zostaną przeznaczone na nasadzenia nowych drzew i krzewów, a także na remont i budowę elementów rekreacyjnych parków.
• Na rewitalizację trzech stołecznych parków, w tym m.in. Parku Pole Mokotowskie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przeznaczyć 16 mln zł.

• Ma to pomóc m.in. w poprawie jakości środowiska miejskiego w Warszawie.

• Umowa w tej sprawie zostanie podpisana 20 kwietnia na Polach Mokotowskich.

 

Rzecznik MŚ Paweł Mucha potwierdził, że pieniądze z NFOŚiGW zostaną przeznaczone na nasadzenia nowych drzew i krzewów, a także na remont i budowę elementów rekreacyjnych parków.

- To działania ponad podziałami, które mają zwiększyć powierzchnię terenów zielonych w stolicy. Skorzystają na tym przede wszystkim warszawiacy i odwiedzający miasto - mówi Mucha.

Rewitalizacja z myślą o poprawie jakości powietrza

Zwiększanie powierzchni terenów zielonych służy poprawie jakości powietrza. Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne.

Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć wszelką aktywność na wolnym powietrzu.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. - w ujęciu dobowym. W ujęciu rocznym jest to 40 mikrogramów. Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy.

W przypadku drobniejszego pyłu PM2,5 norma określona jest na 25 mikrogramów na m sześc. Jest to jednak poziom średnio-roczny. Zgodnie z prawem unijnym w 2020 r. ma być to 20 mikrogramów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa ten pył za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza. W jego skład wchodzą rakotwórcze substancje takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - np. benzo(a)piren. Zgodnie z rekomendacjami WHO dobowa norma dla pyłu PM2,5 powinna wynosić 25 mikrogramów na m sześc. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.