PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy Watykany kolektorów w Polsce

  • ZWI    30 kwietnia 2013 - 08:37
Trzy Watykany kolektorów w Polsce

Według najnowszych badań Instytutu Energetyki Odnawialnej, w ubiegłym roku sprzedano w Polsce kolektory słoneczne o łącznej powierzchni ponad 302 tys. mkw.
Stanowi to wzrost o 19 proc. w stosunku do 2011 r. Łączną powierzchnię zainstalowanych kolektorów słonecznych oszacowano na ponad 1,2 mln mkw. To trzykrotnie więcej niż teren Watykanu.

Łącznie daje to 848 MW mocy cieplnej. Kolektory są drugą po energetyce wiatrowej technologią odnawialnych źródeł energii w Polsce. Obroty na rynku krajowym (bez eksportu, oszacowane według wartości kompletnych systemów solarnych) w 2012 roku wynosiły ponad 670 mln zł.

Ilość sprzedanych i zainstalowanych na terenie Polski kolektorów słonecznych jest imponująca, nie tylko w stosunku do lat poprzednich, ale również w odniesieniu do wstępnie już oszacowanych ubiegłorocznych wyników sprzedaży w UE.

W 2012 r. wyeksportowano z Polski ok. 62 tys. m2 kolektorów słonecznych. Na polskim rynku IEO doliczyło się 70 firm zajmujących się produkcją i dystrybucją kolektorów słonecznych. Liczącą się pozycję ma dziesięć podmiotów, których łączna sprzedaż stanowi 90 proc. rynku.

Pełen ranking IEO ogłosi w maju, na VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej w Toruniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pllo, 2013-04-30 08:58:29

    Zdecydowanie lepiej byłoby przedstawić ten nasz spektakularny sukces na tle Sealandii która „jest najmniejszym państwem na świecie. Znajduje się na platformie przeciwlotniczej Fort Roughs na Morzu Północnym. Dotrzeć tam można jedynie drogą powietrzną lub wodną. Platforma o wymiarach... 40 x 140 m z czasów II wojny światowej znajduje się 11 km od wybrzeża Harwich na wodach przybrzeżnych Suffolk we wschodniej Anglii. Sealandia powstała w 1967 r. kiedy została zajęta przez emerytowanego brytyjskiego oficera Roya Batesa, który powołując się na zapis w prawie międzynarodowym o "ziemi niczyjej" i "porzuconej własności" utworzył na opuszczonej platformie Księstwo Sealandii, a sam ogłosił się Księciem Sealandii.” Dla pełnej informacji Seklandia jest 79x mniejsza od Watykanu co daje w naszym przydadku 235 krotnie większą powierzchnie zainstalowanych fotoogniw. Jest sukces?  rozwiń