PARTNER PORTALU
  • BGK

Turyści nie chcą płacić za smog w Zakopanem

  • MIW    19 stycznia 2016 - 14:47
Turyści nie chcą płacić za smog w Zakopanem
Nie płać za smog w Zakopanem to wspólna kampania fundacji „Akcja Demokracja” oraz Client Earth. (Fot. : Akcja Demokracja).

• „Akcja Demokracja” oraz Client Earth przypominają, że Zakopane należy do dziesiątki najbardziej zanieczyszczonych rakotwórczym benzo(a)pirenem miast w Polsce.
• Tytułem opłaty miejscowej do kasy miasta co roku wpływa ok. 3 miliony złotych. 
• Pod apelem o zaprzestanie poboru opłaty podpisało się już kilkaset osób.
Fundacja „Akcja Demokracja” oraz Client Earth apelują do władz Zakopanego o podjęcie skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza i zaprzestanie pobierania opłaty klimatycznej (tak potocznie nazywana jest opłata miejscowa). Pod zamieszczonym w internecie wnioskiem podpisało się już kilkaset osób.

W opublikowanym oświadczeniu „Akcja Demokracja” oraz Client Earth przypominają, że Zakopane należy do 10 miast w Polsce najbardziej zanieczyszczonych rakotwórczym benzo(a)pirenem (stężenie tej mutagennej substancji wynosi tu 916 procent normy), a w Nowy Rok tatrzański kurort wkroczył z ponad 3-krotnie przekroczoną normą pyłów zawieszonych w powietrzu.

- Zanieczyszczone powietrze wpływa niekorzystnie na zdrowie mieszkańców i turystów, a tych ostatnich uderza jeszcze dodatkowo po kieszeni. Do budżetu miasta wpływa corocznie około 3 mln złotych zysków z tzw. opłaty miejscowej od przyjezdnych, mimo iż według prawa możliwość jej poboru uzależniona jest od spełnienia norm jakości powietrza – tych norm, których Zakopane od lat nie spełnia! Niestety środki te w znikomym stopniu przeznaczane są na walkę z brudnym powietrzem. W ciągu ostatnich dwóch lat miasto dofinansowało likwidację jedynie dwudziestu jeden kotłów, zamiast planowanych 496 – czytamy w oświadczeniu Akcji Demokracji oraz Client Earth.

W dalszym ciągu apelu jego sygnatariusze dopominają się o przyjęcie uchwały antysmogowej dla Zakopanego, podjęcie skutecznych działań na rzecz wymiany źródeł ogrzewania na niskoemisyjne oraz dofinansowanie niezbędnych inwestycji mieszkańcom miasta, a także zaprzestanie pobierania opłaty miejscowej od przyjezdnych do czasu spełnienia norm jakości powietrza na obszarze miasta.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku kilku turystów złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie pozew, w którym skarżą się na niesłusznie - jak twierdzą - pobraną od nich opłatę miejscowa w Zakopanem. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.