PARTNER PORTALU
  • BGK

Tychy: 10 nowych czujników monitoruje jakość powietrza

  • PAP/MN    20 września 2017 - 15:41
Tychy: 10 nowych czujników monitoruje jakość powietrza
Czujniki monitorujące jakość powietrza umieszczono w różnych częściach miasta. (fot. Tychy.pl)

W Tychach (woj. śląskie), gdzie w minionym sezonie grzewczym dochodziło do dużych przekroczeń zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu, zamontowano w ostatnich dniach 10 czujników, mierzących stężenie pyłów w poszczególnych częściach miasta. Wyniki pomiarów są dostępne w internecie.
• To pomoże nam określić, w których rejonach miasta jest największy problem ze smogiem - mówią urzędnicy.

• W przyszłości miasto planuje rozbudowę systemu i zwiększenie liczby czujników.

• Samorząd prowadzi też program dający możliwość dofinansowania wymiany źródła ciepła na ekologiczne.

Czujniki zamontowano głównie na szkołach i budynkach jednostek gminnych, przede wszystkim w obrzeżnych dzielnicach miasta. Mierzą zawartość w powietrzu pyłów PM10 i PM2,5 - ich wysokie stężenia oznaczają alarm smogowy.

Na razie dane o stężeniach szkodliwych pyłów znajdują się na stronie internetowej firmy Airly (https://airly.eu/pl/), która wygrała przetarg na obsługę tyskiego systemu. Za miesiąc dane będą dostępne również na stronie urzędu miasta w Tychach.

Czujniki monitorujące jakość powietrza umieszczono w różnych częściach miasta: na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany, a także przy ulicach: Katowickiej, Leśnej, Cmentarnej, Tołstoja, Zgrzebnioka, Jaroszowickiej, Jedności, Myśliwskiej i przy Placu Wolności.

Czytaj też: Opłata za torebki foliowe ma pomóc w walce ze smogiem

"To pomoże nam określić, w których rejonach miasta jest największy problem ze smogiem, i tam zintensyfikować działania" - wyjaśniła w środę szefowa wydziału komunalnego, ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta Tychy, Anna Warzecha.

W przyszłości tyski samorząd planuje rozbudowę systemu i zwiększenie liczby czujników w mieście, aby informacja o zanieczyszczeniach była możliwie kompletna.

Dotąd w Tychach działała tylko jedna stacja mierząca poziom zanieczyszczeń w powietrzu, należąca do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także jedna stacja prywatna. Władze miasta postanowiły jednak monitorować stan zanieczyszczenia powietrza na terenie całego miasta.

Czytaj też: Choroby powodowane smogiem kosztują nas rocznie 60 mln zł

Oprócz instalacji 10 czujników mierzących stężenia pyłów, samorząd kontynuuje Program Ograniczenia Niskiej Emisji, dający możliwość dofinansowania wymiany źródła ciepła na ekologiczne.

W ostatnich miesiącach wiele samorządów i instytucji w woj. śląskim zintensyfikowało działania służące walce ze smogiem. W kwietniu br. Sejmik Woj. Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, której projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów. Śląska uchwała jest drugą w kraju, po woj. małopolskim. Zakazuje używania od września br. najbrudniejszych paliw (w tym mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów) oraz nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

Władze regionu szacują, że działania przewidziane uchwałą będą oznaczały koszt rzędu 6-7 mld zł w ciągu 10 lat. Wynika to z szacunków, zgodnie z którymi pieców i kotłów typu "domowego" (o mocy do 1 MW) w regionie jest ok. 700 tys., a średni koszt wymiany jednej instalacji na klasę 5. wynosi 10 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.