PARTNER PORTALU
  • BGK

Tylko w jednym mieście 100 osób przyłapanych na paleniu śmieci

  • pt    13 lutego 2017 - 13:56
Tylko w jednym mieście 100 osób przyłapanych na paleniu śmieci
W związku ze smogiem w wielu miastach straż miejska stale monitoruje to czym palimy w piecach (fot.fotolia)

• W trwającym sezonie grzewczym Straż Miejska w Rudzie Śląskiej ukarała 99 osób, które spalały w piecach odpady.
• To dużo, ale świadomość ludzi wzrasta – mówią strażnicy.
W związku ze smogiem w wielu miastach straż miejska stale monitoruje to, czym palimy w piecach.

- Przeprowadzamy kontrole w każdym rodzaju nieruchomości. Są to domy mieszkalne wolnostojące, ale także budynki wielorodzinne, a nawet siedziby firm. Kontrola odbywa się na podstawie ustawy prawo ochrony środowiska, dokonywana jest także w oparciu o kodeks wykroczeń - mówi Henryk Szydłowski ze Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Gdy w piecu spalane są odpady, odpowiedzialne za to osoba musi liczyć się z mandatem nakładanym przez strażnika lub z grzywną otrzymaną przez sąd.

Jak mówi Szydłowski, mandat to kwota od 20 zł do 500 zł, zaś sąd może przyznać grzywnę do 5 tysięcy złotych.

Strażnicy namawiają do tego, by w przypadku podejrzeń o spalanie śmieci dzwonić pod nr 986.

- Czasem gorszy rodzaj węgla, spalanie mokrego drewna czy nierozgrzany przewód dymowy mogą powodować podobne zjawisko, które kojarzy nam się ze spalaniem śmieci - na przykład mocne zadymienie, inny kolor dymu czy nieprzyjemny zapach. Ale każde zgłoszenie jest brane pod uwagę. Strażnicy udają się na miejsce, dokonują wstępnych oględzin i podejmują decyzję, czy prowadzić dalszą kontrolę. Nie każdy dym stanowi bowiem o spalaniu odpadów - dodaje strażnik z Rudy Śląskiej.

Codziennie strażnicy w Rudzie Śląskiej otrzymują kilka telefonów o przypuszczeniu spalania w piecach odpadów. Sami także udają się na patrole rudzkich ulic i obserwację niepokojących praktyk. Na szczęście poczucie odpowiedzialności mieszkańców za otoczenie i środowisko rośnie.

- Muszę przyznać, że nasze wizyty w domach mieszkańców przyjmowane są bardzo pozytywnie. Nie spotykamy się z krytyką. Widać także wzrastającą świadomość mieszkańców w kwestii dbania o środowisko i zdrowie - mówi strażnik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.