PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwała antysmogowa dla Małopolski przyjęta. Nie zakazuje palenia węglem

  • MN    23 stycznia 2017 - 17:19
Uchwała antysmogowa dla Małopolski przyjęta. Nie zakazuje palenia węglem
W samym Krakowie zasady są nieco inne - tutaj od 1 września 2019 wejdzie zakaz palenia węglem. (fot. krakow.pl)

• Podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego (23 stycznia) radni przegłosowali uchwałę antysmogową dla całej Małopolski.
• Na dostosowanie się do nowych przepisów mieszkańcy będą mieli czas do 2022 r., a część mieszkańców - nawet do 2026 r.
Marszałek województwa Jacek Krupa podkreślił w poniedziałek, że przyjęta uchwała antysmogowa dla Małopolski to ogromny sukces i uwieńczenie wielu miesięcy ciężkiej pracy - opracowywania odpowiednich zapisów, rozbudowanych konsultacji społecznych.

- Cieszy nas ogromnie, że tak mocno zaangażowali się w tę sprawę mieszkańcy - w toku konsultacji zgłoszono nam ponad 11,8 tysięcy wniosków. Wśród nich przeważająca liczba głosów była wyrazem poparcia dla nowych zapisów – powiedział Jacek Krupa.

W uchwale antysmogowej nie ma zakazu używania węgla. Od 1 lipca przyszłego roku zabronione będzie jednak korzystanie z paliw niskiej jakości, m.in. mułów i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m3 pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 r. kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie UE.

Czytaj też: Smog to nie tylko problem rządu. Jak samorządy mogą pomóc?

Jak podkreślają władze regionu, wejście w życie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski nie pociągnie za sobą natychmiastowych konsekwencji. Na dostosowanie się do jej przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, ten okres został wydłużony do końca 2026 roku.

Przegłosowana w poniedziałek uchwała antysmogowa dla całej Małopolski nie będzie dotyczyła Krakowa, gdzie już 1 września 2019 r. wchodzi w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.