PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwała antysmogowa dla Mazowsza powstanie, ale sam dokument to nie wszystko

  • MN    24 stycznia 2017 - 15:37
Uchwała antysmogowa dla Mazowsza powstanie, ale sam dokument to nie wszystko
Władze woj. mazowieckiego zwracają uwagę na ważną rolę środków unijnych i Wojewódzkich Funduszy w walce ze smogiem. (fot. Greenpeace/Flickr)

• Na Mazowszu trwają prace nad uchwałą antysmogową.
• Do połowy lutego samorządy mają czas na odesłanie do marszałka województwa ankiet, w których podsumują swoje działania, służące ochronie powietrza.
• Władze województwa podkreślają jednak, że potrzebne są również systemowe rozwiązania po stronie rządowej i zaangażowanie wszystkich mieszkańców.
Opracowywana właśnie uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego pozwoli wprowadzić na terenie województwa ograniczenia lub zakazy dotyczące m.in. kotłów ciepłowniczych. – Uchwała antysmogowa powstanie jeszcze w tym roku – informuje marszałek Adam Struzik. Zauważa jednak, że sam dokument nie rozwiąże problemu: – Pilnie potrzebne są rozwiązania systemowe ze strony rządu, dalsze zaangażowanie samorządów, ale i samych mieszkańców.

Uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego wskaże m.in. jakie paliwa będą mogły być stosowane, a które zostaną ograniczone. Obecnie trwa analiza stanu środowiska w regionie. To bardzo ważny etap, ponieważ Mazowsze to największe, ale i najbardziej zróżnicowane województwo. Do połowy lutego samorządy przekazują ankiety dotyczące działań podejmowanych na ich terenie w celu ochrony powietrza. Trwa też pozyskiwanie informacji niezbędnych do przeprowadzenia inwentaryzacji urządzeń grzewczych m.in. wykorzystujących węgiel. W pełnym zdiagnozowaniu sytuacji pomoże ścisła współpraca z instytucjami naukowymi i badawczymi.

Czytaj też: Olgierd Geblewicz i Wojciech Saługa zapowiadają walkę o WFOŚiGW

Marszałek Adam Struzik podkreśla także, że samorządy na Mazowszu w ostatnich latach bardzo dużo zrobiły na rzecz ochrony środowiska, ale i edukacji mieszkańców. – Obawiam się jednak, że plany przejęcia przez rząd wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które do tej pory były ważnym źródłem wsparcia na tego typu inwestycje, mogą zagrozić kontynuacji tych działań – zauważa.

Kierunkowskaz dla samorządów

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego podkreśla, że wiele z mazowieckich samorządów od lat inwestuje w proekologiczne rozwiązania, korzystając z wytycznych przyjętych w 2013 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego w programach ochrony powietrza (obecnie trwa ich aktualizacja).

Dokumenty te wyznaczyły na Mazowszu kierunki działań ograniczających emisję szkodliwych substacji, czyli m.in. rozbudowę centralnych systemów zaopatrywania w energię cieplną, stosowanie paliw o mniejszej zawartości popiołu, podłączenie do zbiorczej sieci ciepłowniczej odbiorców indywidualnych czy wymianę nieekologicznych pieców. W miastach, w których największym problemem są zanieczyszczenia komunikacyjne, wskazany został rozwój transportu publicznego, tworzenie stref z zakazem ruchu samochodów i kierowanie ruchu tranzytowego poza centra miast oraz budowa systemu parkingów przy dworcach PKP.

Czytaj też: Sejmik Małopolski przyjął uchwałę antysmogową dla całego regionu

– Dane ze stacji pomiarowych WIOŚ pokazują, że największe stężenia pyłu zawieszonego PM 2,5 uśrednione dla tego roku odnotowywane są na stacjach zlokalizowanych pod Warszawą - w Legionowie, Otwocku i Piastowie, ale problem widać również w Siedlcach i samej Warszawie. Analizując dane całoroczne widzimy, że problem pojawia się okresowo we wszystkich strefach województwa mazowieckiego w zależności od panujących w danej chwili warunków atmosferycznych – podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Urzędu Marszałkowskiego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-01-25 10:24:36

    Samorządy tak dużo zrobiły, że trujący smog mamy. Kpicie, czy o drogę pytacie!? Nakazywanie i kontrolowanie przez wyższe szczeble to też relikt PRL-u. Potrzebujemy pomocniczości, a nie dyrektywności samorządowych instytucji. Gmina powinna mieć więcej uprawnień i więcej odpowiedzialności. Każda centr...alizacja to rozmywanie odpowiedzialności.  rozwiń