PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwała antysmogowa w Śląskiem wiążąca. WSA oddalił skargi

  • PAP/KDS    29 marca 2018 - 13:55
Uchwała antysmogowa w Śląskiem wiążąca. WSA oddalił skargi
Wyrok WSA nie jest prawomocny. (fot.pixabay.com)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił lub odrzucił skargi na uchwałę antysmogową, uchwaloną w kwietniu ubiegłego roku przez Sejmik Województwa Śląskiego.
  • Nowe prawo, które obowiązuje od 1 września wprowadza na obszarze woj. śląskiego ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Spalanie takich paliw jak muł węglowy, flotokoncentrat czy węgiel brunatny jest zakazane.
  • Z zapisami uchwały nie zgadzały się dwie osoby prywatne i jeden przedsiębiorca, które złożyły skargi do WSA.
  • - Uchwała jest tym samym niezmiennie wiążąca - zaznaczają przedstawiciele samorządu województwa.

Skargę do WSA złożyły dwie osoby fizyczne - mieszkańcy Częstochowy i Chełma Śląskiego - oraz jedna osoba prawna. - Sąd oddalił skargi dwóch osób fizycznych, zaś trzecią skargę (przedsiębiorcy) odrzucił - uznając, że ten podmiot nie ma legitymacji do wniesienia skargi w tej sprawie - podał WSA. Wcześniej ten sam sąd odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej uchwały, a Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie decyzję tę podtrzymał.

Jak podały służby prasowe marszałka woj. śląskiego, skarżący, powołując się m.in. na zapisy Konstytucji oraz Prawo ochrony środowiska, próbowali udowodnić, że zapisy uchwały antysmogowej wykraczają poza upoważnienia ustawowe. Skarżący uchwałę przedsiębiorca argumentował, że jej zapisy będą miały wpływ na obniżenie wysokości obrotów i dochodów z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Skarżący chcieli stwierdzenia nieważności uchwały, wstrzymania jej wykonania oraz skierowania pytania prawnego do TK.

Czytaj więcej: Polska bez smogu: Ruda Śląska apeluje do premiera Morawieckiego

- Sąd w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że wbrew zarzutom zaskarżona uchwała nie wykracza poza zakres udzielonej organom samorządu delegacji, w pełni realizując jej wskazania i wymogi. W drugim przypadku sąd stwierdził, że uchwała nie wprowadza żadnych prawnych ograniczeń związanych z charakterem działalności wykonywanej przez skarżący podmiot gospodarczy, a tym samym nie wpływa bezpośrednio na sferę jego uprawnień lub obowiązków - zaznaczył Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Wyrok WSA nie jest prawomocny.

Uchwała antysmogowa zakłada stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych i wprowadza zakaz używania najbardziej zanieczyszczających powietrze paliw. Jej zapisy obowiązują na obszarze całego województwa przez cały rok, dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe.

Od chwili jej wejścia w życie nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent. Za spalanie śmieci, odpadów węglowych i węgla najgorszej jakości można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł i karę grzywny do 5000 zł.

Czytaj więcej: Mapa z najbardziej zanieczyszczonymi miastami zainteresowała internautów

Uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, lecz jedynie złych jakościowo paliw. Z kolei spalania odpadów w nieprzeznaczonych do tego urządzeniach zakazuje ustawa o odpadach.

Muły węglowe oraz flotokoncentraty to węgiel najniższej jakości, będący faktycznie odpadem z produkcji lepszych gatunków. Muł węglowy to drobinki węgla o uziarnieniu poniżej 1 milimetra. Powstaje w zakładzie przeróbczym, gdzie wydobyty w kopalni węgiel trafia w celu poprawy jego własności energetycznych.

Odbywa się to w technologicznym procesie wzbogacania, z udziałem wody - wytworzone produkty podlegają następnie procesom odwadniania, w efekcie czego powstaje muł. Poprzez jego wzbogacanie powstaje flotokoncentrat, czyli materiał charakteryzujący się wysoką wartością opałową oraz wielkością ziaren do 1 milimetra. Jego zaletą jest stabilne i ekonomiczne spalanie, wadą - emisja pyłów i innych zanieczyszczeń. Uchwała antysmogowa woj. śląskiego nakazuje też stopniową, w perspektywie do 2027 r., wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.