PARTNER PORTALU
 • BGK

Uchwały antysmogowe do zmiany? Tego chcą sprzedawcy węgla

 • MN    24 lipca 2017 - 15:20
Uchwały antysmogowe do zmiany? Tego chcą sprzedawcy węgla
Sprzedawcy chcą walki ze smogiem, a nie z węglem. (fot. pixabay)

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla buntuje się przeciwko uchwałom antysmogowym w takiej formie jaką przyjęły sejmiki w w woj. śląskim i małopolskim.
• Izba wystosowała w swej petycji do sejmików siedem postulatów. M.in. uwzględnienia elektrofiltrów w uchwałach antysmogowych oraz pozostawienia minimalnych parametrów emisyjności kotłów na poziomie klasy 3.

• Autorzy petycji chcą, aby te zalecenia wzięły pod uwagę sejmiki wszystkich województw opracowujących uchwały antysmogowe.

• Izba postulują także, aby sejmiki woj. śląskiego i małopolskiego dostosowały przyjęte już uchwały do tych postulatów.

Zrzeszająca 120 firm Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla w petycji żąda skutecznego egzekwowania zakazu spalania śmieci na terenie wszystkich województw, jak również podjęcia we wszystkich województwach działań edukacyjnych, szkoleniowych i informacyjnych (w tym: szkoleń, konferencji, prelekcji, pokazów, zamieszczenia informacji w prasie oraz na stronach urzędowych, na temat zakazu palenia śmieci).

Jasno określa też swoje stanowisko w sprawie mułu, flotu i węgla brunatnego, czyli najbardziej emisyjnych paliw węglowych. Ich spalanie kotłach małej mocy powinno być zakazane. Jak stwierdza Izba powinny być one spalane wyłącznie w specjalnie do tego celu przystosowanych instalacjach przemysłowych.

Jednocześnie Izba apeluje o to, by tak opracowując uchwały antysmogowe nie eliminować z rynku paliw miałów węglowych. 

Czytaj też: Uchwały antysmogowe promują węgiel z Rosji?

Autorzy petycji domagają się, by uchwały antysmogowe dopuszczały możliwość stosowania "wszelkich rozwiązań technicznych, w tym elektrofiltrów, pozwalających osiągnąć wymagane uchwałą poziomy emisji zanieczyszczeń do powietrza". W kontekście elektrofiltrów Izba stwierdza, że "jest to najnowocześniejsze oraz najprostsze i najtańsze rozwiązanie techniczne, w zakresie poprawy jakości powietrza eliminujące do 95% pyłów." 

Izba krytykuje też "nieuzasadniony" - jak czytamy w apelu -  "zachwyt kotłami klasy 5".

- Sejmiki Wojewódzkie narzucają najdroższe możliwe rozwiązanie – kotły 5 klasy, a w przypadku woj. małopolskiego jeszcze droższe – Ekoprojekt. Oznacza to 5-8 krotny wzrost kosztu zakupu kotła. Dodatkowo kotły 5 klasy wymagają wyselekcjonowanych, droższych ekogroszków, co oznaczać będzie wzrost kosztu węgla od 30 do 50% Zupełnie wystarczający byłby standard na poziomie 3 klasy – kocioł połowę tańszy od kotła 5 klasy - przekonuje samorządowców Izba. 

Przedsiębiorcy domagaj się ponadto zapewnienia wsparcia finansowego przy zakupie kotła i dostosowaniu instalacji do warunków uchwał antysmogowych na poziomie od 50 do 100 proc. kosztów inwestycji (nie mniej niż 5 tys. zł).

Całą petycję dodajemy w załączniku PDF. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (5)

 • Janusz, 2017-07-28 07:06:14

  Mieszkam w mieście średniej wielkości . Z badań wynika, że za zanieczyszczenie powietrza odpowiadają u mnie jedynie w 20-30% - ruch uliczny i samochody. Reszta smogu to domowe kotłownie, bowiem przemysł w moim mieście w zasadzie nie istnieje. Zimą nie da się okna otworzyć bo smród straszny, a smog w...isi w powietrzu dosłownie jak mgła. Mój najbliższy sąsiad – pali węglem, a dym z jego komina snuje się po całej okolicy, okna otworzyć nie idzie, nawet latem. Sam palę peletem w piecu Mini Bio - paliwo jest suche, kupowane latem i dobrze zabezpieczone na zimę (w workach). To tyle w kwestii ekologii. Węgiel brunatny, muły węglowe, flotokoncentraty oraz różnego rodzaju paliwa mieszane, NIE POWINNY być wykorzystywane do ogrzewania domów, ale kto by się u nas tym przejmował :(  rozwiń
 • Jacek, 2017-07-27 07:48:26

  Do Mirosław: Węgiel powinien zostać wyeliminowany 10 lat temu .. ale niestety będziemy w brudzie tkwić jeszcze wiele lat
 • Mirosław, 2017-07-26 17:32:00

  Węgiel trzeba eliminować nie tylko ze względu na smog już dzisiaj szkody dla środowiska spowodowane wydobyciem węgla są ogromne. Nie mówiąc ile będą nas kosztowały w przyszłości nawet p zaprzestaniu wydobycia. Energetyka węglowa to przeszłość. I tylko zacofane kraje w to brną dalej....  rozwiń