PARTNER PORTALU
 • BGK

Uchwały antysmogowe w Polsce: gdzie i kiedy wejdą w życie?

 • Michał Wroński    7 kwietnia 2017 - 14:12
Uchwały antysmogowe w Polsce: gdzie i kiedy wejdą w życie?
Obradom Sejmiku Województwa Śląskiego przysłuchiwała się młodzież i ekologiczni aktywiści. (fot. twitter.com)

Od lipca uchwały antysmogowa zacznie obowiązywać w Małopolsce, od września w województwie śląskim. Jeszcze w tym roku podobne uchwały mają też przyjąć Sejmiki Wojewódzkie na Mazowszu i Dolnym Śląsku.
• Sejmik województwa śląskiego przyjął dziś uchwałę antysmogową. To druga taka regulacja wprowadzona na poziomie regionalnym.

• Wcześniej - 23 stycznia – uchwałę antysmogową przyjął Sejmik Województwa Małopolskiego.

• Do wprowadzenia podobnych regulacji szykuje się Mazowsze i Dolny Śląsk.

 ****

Przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwała wprowadza na terenie całego województwa zakaz stosowania w kotłach, kominkach i piecach węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów, flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 procent oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent.

Czytaj : Śląsk, smog: Ogromne stężenie zanieczyszczeń. Normy przekroczone nawet o 2 tys. proc.

Uchwała wchodzi w życie 1 września 2017 roku, aczkolwiek twórcy uchwały dopuścili też wyjątki od tego terminu.

W przypadku tych instalacji dostarczających ciepło do systemu centralnego ogrzewania, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku wymóg spełniania minimalnego standardu emisyjnego na poziomie 5 klasy pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń będzie obowiązywać:

- od 1 stycznia 2022 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej;

- od 1 stycznia 2024 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji;

- od 1 stycznia 2026 r., a w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji

- oraz od 1 stycznia 2028 r. w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

- To historyczna chwila dla naszego regionu i na pewno najważniejsza uchwała tej kadencji sejmiku województwa - powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

W Małopolsce uchwała zacznie działać od lipca

Województwo śląskie jest drugim regionem w Polsce, które przyjęło uchwałę antysmogową. Jako pierwszy tego typu regulację przyjął w styczniu Sejmik Województwa Małopolskiego. Uchwała antysmogowa dla Małopolski zakłada, że już od lipca na terenie tego województwa nie będzie można palić w piecach mułami, flotami węglowymi oraz mokrym drewnem (o wilgotności powyżej 20%). Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ograniczyć ma także emisję tlenków azotu.×
KOMENTARZE (5)

 • Robert, 2017-06-27 15:20:10

  Do Paweł: nie masz racji koszty pompy sa duzo większe bo pobiera prąd,nie ma obecnie tańszego paliwa opałowego od węgla i drzewa.A co do dotacji to tez uważam ze przyda sie tym którzy o pompie marzą i wola płacić duże rachunki za prąd.
 • Andrzej, 2017-05-26 09:31:18

  Teraz widać jakiś taki popłoch wśród sprzedawców, bo całkiem sporo kotłów można kupić w „atrakcyjnej” cenie. Szkoda tylko, że dotyczy to kotłów 5 klasy na węgiel :( Jestem z małopolski i niestety nie opłaca mi się teraz inwestować w taki właśnie kocioł. Zastanawiam się nad zakupem kotła z dotacji.... Trochę jest zawirowań z tym związanych bowiem nie wszystkie kotły węglowe spełniające wymagania 5 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012 spełniają również wymagania Ecodesign, więc i tak nie nie będą mogły być stosowane w małopolsce od 1 lipca 2017. Dodatkowo w umowach o dotację jest zapis, że w przypadku, kiedy tzw. nowe źródło ciepła jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w specyfikacji kotła, to jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. W planach miał być kocioł na węgiel, ale jest za dużo różnych „kruczków”, więc będę brał taki na pellet. Na stronie: topten.info.pl znalazłem ranking kotłów na biopaliwo z automatycznym podajnikiem i najpewniej zdecyduję się na EEI Pellets 24KW  rozwiń
 • Paweł, 2017-04-18 18:09:30

  Dlaczego nie postwają programy wsparcia badz dotacji na pompy ciepla ? Koszta uzywania jako zrodlo ogrzewania sa mniejsze nic wegiel czy drzewo badz gaz a emisja spalin zerowa . Wszyscy robią halo o smog , zrzucają wine na obywatela a gdzie fabryki , zaklady , korporacje ? Ale to jest polska , molo...ch ma kase , placi podatki wiec jest wporzadku.  rozwiń