Uchwały antysmogowe w Polsce: gdzie i kiedy wejdą w życie?

  • Michał Wroński
  • 07-04-2017
  • drukuj
Od lipca uchwały antysmogowa zacznie obowiązywać w Małopolsce, od września w województwie śląskim. Jeszcze w tym roku podobne uchwały mają też przyjąć Sejmiki Wojewódzkie na Mazowszu i Dolnym Śląsku.
Uchwały antysmogowe w Polsce: gdzie i kiedy wejdą w życie?
Obradom Sejmiku Województwa Śląskiego przysłuchiwała się młodzież i ekologiczni aktywiści. (fot. twitter.com)

• Sejmik województwa śląskiego przyjął dziś uchwałę antysmogową. To druga taka regulacja wprowadzona na poziomie regionalnym.

• Wcześniej - 23 stycznia – uchwałę antysmogową przyjął Sejmik Województwa Małopolskiego.

• Do wprowadzenia podobnych regulacji szykuje się Mazowsze i Dolny Śląsk.

 ****

Przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwała wprowadza na terenie całego województwa zakaz stosowania w kotłach, kominkach i piecach węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów, flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 procent oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent.

Czytaj : Śląsk, smog: Ogromne stężenie zanieczyszczeń. Normy przekroczone nawet o 2 tys. proc.

Uchwała wchodzi w życie 1 września 2017 roku, aczkolwiek twórcy uchwały dopuścili też wyjątki od tego terminu.

W przypadku tych instalacji dostarczających ciepło do systemu centralnego ogrzewania, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku wymóg spełniania minimalnego standardu emisyjnego na poziomie 5 klasy pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń będzie obowiązywać:

- od 1 stycznia 2022 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej;

- od 1 stycznia 2024 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji;

- od 1 stycznia 2026 r., a w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji

- oraz od 1 stycznia 2028 r. w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

- To historyczna chwila dla naszego regionu i na pewno najważniejsza uchwała tej kadencji sejmiku województwa - powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

W Małopolsce uchwała zacznie działać od lipca

Województwo śląskie jest drugim regionem w Polsce, które przyjęło uchwałę antysmogową. Jako pierwszy tego typu regulację przyjął w styczniu Sejmik Województwa Małopolskiego. Uchwała antysmogowa dla Małopolski zakłada, że już od lipca na terenie tego województwa nie będzie można palić w piecach mułami, flotami węglowymi oraz mokrym drewnem (o wilgotności powyżej 20%). Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ograniczyć ma także emisję tlenków azotu.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dlaczego nie postwają programy wsparcia badz dotacji na pompy ciepla ? Koszta uzywania jako zrodlo ogrzewania sa mniejsze nic wegiel czy drzewo badz gaz a emisja spalin zerowa . Wszyscy robią halo o smog , zrzucają wine na obywatela a gdzie fabryki , zaklady , korporacje ? Ale to jest polska , molo...ch ma kase , placi podatki wiec jest wporzadku. rozwiń

Paweł, 2017-04-18 18:09:30 odpowiedz

Do Damian:

Mirek, 2017-04-18 07:13:58 odpowiedz

Wszyscy mówią piszą o smogu namawiają na piece klasy 5 ale czy każdego stać go kupić eko groszki są drogie,jest tyle pieców żeliwnych które nadają się na opalanie budynków KOKSEM który spełnia wszystkie warunki ekologiczne.Ciekaw jestem za ile jest eksportowany??? Jakoś nikt z Włodarzy nie może p...omyśleć żeby promować KOKS Może są zaćmieni tym SMOGIEM. rozwiń

Damian, 2017-04-07 17:56:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE