PARTNER PORTALU
  • BGK

UE dofinansuje spalarnię białostocką

  • PAP    29 września 2011 - 15:36
UE dofinansuje spalarnię białostocką

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa na dofinansowanie z UE budowy spalarni odpadów w Białymstoku - poinformował w czwartek wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński.
Budowa spalarni to jeden z największych projektów, jakie dzięki środkom UE z programu Infrastruktura i Środowisko realizują władze Białegostoku (zabierz głos/oceń prezydenta). Projekt jest na liście kluczowych w tym programie. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 500 mln zł netto.

Czytaj też: Jak się mają polskie spalarnie?

Poliński powiedział, że w ostatnim czasie została zmieniona struktura finansowa projektu, co oznacza, że unijne dofinansowanie białostockiego projektu, planowane wcześniej, zostanie zmniejszone o około 100 mln zł do poziomu 210 mln zł. Zmiany dokonano podczas aktualizacji listy projektów kluczowych.

Czytaj też: Przetarg na projekt i budowę spalarni odpadów

Poliński zapewnił na konferencji prasowej, że nie oznacza to, że projekt jest zagrożony finansowo. Poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który i tak będzie udzielał Białemustokowi preferencyjnej pożyczki na tę inwestycję, już zadeklarował, że ją zwiększy w stosunku do planowanej pierwotnie.

Czytaj też: Spalarnie odpadów ruszyły z miejsca

Trwa przetarg na wyłonienie firm, które będą projektować i budować spalarnię. Prowadzi go komunalna spółka "Lech" gminy Białystok. Trwa pierwszy etap przetargu, w którym mają być wyłonione firma lub konsorcjum firm, które są w stanie sprostać wymogom inwestycji. Ten etap - jak poinformował Poliński - potrwa do przyszłego roku. Konkretnych terminów nie podał. Wyraził jedynie zadowolenie, że zgłosiły się firmy, "poważni kontrahenci z całej Europy", które mają duże doświadczenie. W przetargu startuje 12 firm i konsorcjów. Do drugiego etapu przejdzie kilka.

Spalarnia ma powstać przy ulicy Andersa do 2015 roku. Inwestycja ma już ostateczną decyzję środowiskową i decyzję lokalizacyjną. Władze miasta informowały wcześniej, że według założeń spalarnia rocznie będzie utylizować 120 tys. ton odpadów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • j53, 2011-10-05 14:27:27

    Owszem nawet trochę miło gdyby nie: 1. Tylko i wyłącznie spalarnie - to, nazwijmy rzeczy po imieniu nic innego jak OSZOŁOMSTWO i LOBBING ! Gdzie tu miejsce na realizację założeń dyrektyw i Krajowego Planu Działania ?! 2. Jak się podaje takie 'zajawki' to dobrze byłoby sprawdzać u źródła bo g...rozi 'wtopa' - jak w przypadku tzw. spalarni białostockiej, gdzie dotacja została 'obcięta' i brakuje drobne ca 120 mln zł do zamknięcia finansowania. Rozumiem (w domyśle), że bogaci ludzie z białostockiego dopłacą bo ich na to stać by wspomagać wszelkie, nawet niekoniecznie mądre pomysły swoich 'władców samorządowych' ? Gratulujemy !  rozwiń
  • Niespodzianek, 2011-09-29 17:39:16

    O! jak miło, że coś znów nowego za pieniądze UE.