UE dofinansuje spalarnię białostocką

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa na dofinansowanie z UE budowy spalarni odpadów w Białymstoku - poinformował w czwartek wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński.
UE dofinansuje spalarnię białostocką
Budowa spalarni to jeden z największych projektów, jakie dzięki środkom UE z programu Infrastruktura i Środowisko realizują władze Białegostoku (zabierz głos/oceń prezydenta). Projekt jest na liście kluczowych w tym programie. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 500 mln zł netto.

Czytaj też: Jak się mają polskie spalarnie?

Poliński powiedział, że w ostatnim czasie została zmieniona struktura finansowa projektu, co oznacza, że unijne dofinansowanie białostockiego projektu, planowane wcześniej, zostanie zmniejszone o około 100 mln zł do poziomu 210 mln zł. Zmiany dokonano podczas aktualizacji listy projektów kluczowych.

Czytaj też: Przetarg na projekt i budowę spalarni odpadów

Poliński zapewnił na konferencji prasowej, że nie oznacza to, że projekt jest zagrożony finansowo. Poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który i tak będzie udzielał Białemustokowi preferencyjnej pożyczki na tę inwestycję, już zadeklarował, że ją zwiększy w stosunku do planowanej pierwotnie.

Czytaj też: Spalarnie odpadów ruszyły z miejsca

Trwa przetarg na wyłonienie firm, które będą projektować i budować spalarnię. Prowadzi go komunalna spółka "Lech" gminy Białystok. Trwa pierwszy etap przetargu, w którym mają być wyłonione firma lub konsorcjum firm, które są w stanie sprostać wymogom inwestycji. Ten etap - jak poinformował Poliński - potrwa do przyszłego roku. Konkretnych terminów nie podał. Wyraził jedynie zadowolenie, że zgłosiły się firmy, "poważni kontrahenci z całej Europy", które mają duże doświadczenie. W przetargu startuje 12 firm i konsorcjów. Do drugiego etapu przejdzie kilka.

Spalarnia ma powstać przy ulicy Andersa do 2015 roku. Inwestycja ma już ostateczną decyzję środowiskową i decyzję lokalizacyjną. Władze miasta informowały wcześniej, że według założeń spalarnia rocznie będzie utylizować 120 tys. ton odpadów. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Owszem nawet trochę miło gdyby nie: 1. Tylko i wyłącznie spalarnie - to, nazwijmy rzeczy po imieniu nic innego jak OSZOŁOMSTWO i LOBBING ! Gdzie tu miejsce na realizację założeń dyrektyw i Krajowego Planu Działania ?! 2. Jak się podaje takie 'zajawki' to dobrze byłoby sprawdzać u źródła bo g...rozi 'wtopa' - jak w przypadku tzw. spalarni białostockiej, gdzie dotacja została 'obcięta' i brakuje drobne ca 120 mln zł do zamknięcia finansowania. Rozumiem (w domyśle), że bogaci ludzie z białostockiego dopłacą bo ich na to stać by wspomagać wszelkie, nawet niekoniecznie mądre pomysły swoich 'władców samorządowych' ? Gratulujemy ! rozwiń

j53, 2011-10-05 14:27:27 odpowiedz

O! jak miło, że coś znów nowego za pieniądze UE.

Niespodzianek, 2011-09-29 17:39:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE