PARTNER PORTALU
  • BGK

Ulanów atrakcyjniejszy od nadmorskich miejscowości?

  • Sztafeta.pl    1 sierpnia 2013 - 15:02
Ulanów atrakcyjniejszy od nadmorskich miejscowości?

Zamiast 10 godzinnej podróży nad Bałtyk kilkanaście minut drogi do Ulanowa. Jak pokazują przeprowadzone tu badania, w gminie jest więcej leczniczego jodu niż w niejednym nadmorskim kurorcie.
- Obecność jodu potwierdziły badania, które przeprowadzaliśmy w ramach projektu Polski Wschodniej wspólnie z gminą Bełżec. Firma, która przeprowadzała badania potwierdziła, że zawartość jodu w powietrzu jest zbliżona, a nawet w niektórych przypadkach większa, do tej w miejscowości nadmorskich. Wysokie stężenie jodu występuje w okolicach zbiornika retencyjnego, który właśnie powstaje między Ulanowem a Glinianką - wyjaśnia Stanisław Garbacz, burmistrz gminy Ulanów.

Źródłem łąki i bagna

Badania klimatyczne zostały wykonane w ramach projektu „Platforma kooperacyjna Gminy Bełżec oraz Gminy i Miasta Ulanów szansą rozwoju gospodarczego i wzrostu potencjału turystycznego pomiędzy regionami Polski Wschodniej". Przeprowadziła je firma „Eko-Pomiar" z Rzeszowa.

- Oznaczenie stężenia jodu w próbkach powietrza, które pobraliśmy na terenie gminy Ulanów wykonało akredytowane Laboratorium Hydrogeochemiczne Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - informuje Andrzej Kojder, dyrektor „Eko-Pomiaru. - Uzyskane wyniki pomiarów stężenia jodu pokazują, że zawartość tego pierwiastka w powietrzu atmosferycznym w gminie Ulanów jest wysoka i porównywalna z miejscowościami nadmorskimi.
Jak pokazały badania źródłem występowania jodu są łąki i bagna znajdujące się pomiędzy Ulanowem, Glinianką i Bielińcem, miejsce, w którym właśnie powstaje zbiornik retencyjny.

Unia zapłaciła za drogie badania

Samorząd Ulanowa już kilka lat temu przymierzał się do wykonania badań klimatycznych. - Niestety takie badania są bardzo drogie. Jednak dzięki unijnej dotacji udało się je przeprowadzić - cieszy się Garbacz.

Dlaczego władze flisackiego grodu tak cieszą się z wysokiego stężenia jodu? Otóż jod jest mikroelementem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. U dzieci jego niedostatek zmniejsza zdolność uczenia się, spowalnia wzrost i rozwój fizyczny w okresie pokwitania. U dorosłych może upośledzać funkcje rozrodcze, utrudniać utrzymanie ciąży, prowadzić do niewydolności tarczycy i w konsekwencji do zahamowania funkcji wielu narządów i procesów życiowych organizmu.

W gminie po cichu liczą, że na wieść o zdrowotnych właściwościach powietrza nad gminą turyści zamiast wyjazdu nad morze, zdecydują się na wypoczynek w urokliwych i dobrze wpływających na zdrowie widłach Tanwi i Sanu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.