PARTNER PORTALU
 • BGK

Unia chce zabronić składowania tego typu odpadów

 • Polskie Radio    2 lipca 2014 - 17:17
Unia chce zabronić składowania tego typu odpadów

Zerowa ilość odpadów i upowszechnienie praktyki recyklingu. To główne założenia strategii na rzecz gospodarki obiegowej, przedstawionej dziś przez Komisję Europejską.
Propozycje Brukseli mają przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na zasoby, obniżenia emisji gazów cieplarnianych, a jednocześnie - stworzenia setek tysięcy nowych miejsc pracy.

Zgodnie z planami Komisji do 2030 roku Europejczycy mają objąć recyklingiem 70 procent odpadów komunalnych i 80 procent opakowaniowych. Począwszy od 2025 roku zakazane ma być też składowanie odpadów nadających się do recyklingu. Osiągnięciu tych celów mają służyć m.in. ulepszone procesy produkcyjne i innowacje pozwalające na zamianę odpadów w zasoby.

"Nasza propozycja jest strategiczną odpowiedzią na nową rzeczywistość globalizacji oraz coraz większe zapotrzebowanie na ograniczone zasoby naturalne" - powiedział komisarz ds. środowiska Janez Potocznik.

Komisja szacuje, że wprowadzenie w życie nowej strategii może przyczynić się do powstania 580 tysięcy nowych miejsc pracy.

"Przejście w kierunku zielonej gospodarki jest niesamowitą szansą na stworzenie nowych miejsc pracy wysokiej jakości, przyczyniając się pobudzenia gospodarczego" - powiedział komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Skoordynowaniu działań na rzecz środowiska ze skuteczną polityką zatrudnienia ma służyć przedstawiona także w środę inicjatywa na rzecz "zielonych" miejsc pracy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • JodekMordka, 2014-07-22 09:05:53

  Wielokrotnie komentowałem sprawę śmieci.. U nas cały czas próbuje się wynaleźć proch. Podaję przykład jak to funkcjonuje w Austrii. Często tam bywam a ponad dwadzieścia lat wstecz przez kilka lat pracowałem i mieszkałem. Tamtejsze społeczeństwo jest inne, zostało wychowane, jest zdyscyplinowane co ...nie oznacza, że i tam są bałaganiarze. Na przykład w małym miasteczku na uboczu jest wydzielony ogrodzony teren, na nim zadaszona rampa z ustawionymi rzędem oznakowanymi kontenerami. Obsługi prawie nie widać, teren jest monitorowany. Na teren ten z swoim odpadami , oprócz tzw. mieszanych które wrzuca się do przydomowego pojemnika, można wjechać przez 24 godziny. Brama otwiera się automatycznie na podstawie karty magnetycznej (karta jest dowodem tam zameldowania). Nie ma problemu z pozbyciem się starych mebli, elektro śmieci, plastyków, makulatury, skoszonej trawy, starych opon, itd. Jakoś to funkcjonuje. W dużym mieście jak w Wiedniu są też do tego celu wydzielone place tzw. MA 48. Gdy tam wjeżdżasz to ktoś z obsługi pomoże Tobie. Niezależnie od tego na terenie miasta jest duża ilość kontenerów na surowce wtórne, tak że nie ma problemu z dotarciem do nich tylko trzeba CHCIEĆ. W marketach są specjalne kartoniki do wzięcia do domu z przeznaczeniem na segregację opakowań tekturowych po sokach. Taki zapełniony kartonik można wystawić i zabiera je firma, która zajmuje się przerabianiem tych zużytych opakowań. Ze zwrotem kaucjonowanych butelek w marketach też nie ma problemu. Po Bożym Narodzeniu z pozbyciem się choinki też nie ma problemu. Przykładów zagospodarowania odpadów jest znacznie więcej. Zapewne są i problemy ale starają się je rozwiązać. Czyż nie można wziąć przykładów z krajów, które sobie z tym jakoś radzą ?  rozwiń
 • Hermit, 2014-07-03 14:42:59

  Do w.potega@neostrada.pl: Ja nie jestem aż takim optymistą. Problem tkwi zupełnie gdzie indziej. Cała zachodnia cywilizacja goni własny ogon. Wytwarzamy coraz więcej zupełnie niepotrzebnych i coraz mniej trwałych przedmiotów. Jesteśmy z jednej strony ogłupiani że bez konsumpcji cała cywilizacja s...ię zawali, a z drugiej strony dla ratowania tejże każe się nam grzebać w śmieciach. Uważam, że problem należy rozwiązać systemowo i zakazać firmom sprzedawania opakowań lub określić jeden rodzaj materiału z jakiego opakowania mogą być robione. Ale to będzie zamach na wielkie korporacje więc lepiej wychowywać społeczeństwo, grzebmy się w śmieciach i płaćmy, płaćmy, płaćmy za wszystko. Co z tego że segregowane odpady będą odbierane za darmo. Za przetwarzanie i utylizację trzeba jednak będzie zapłacić w produktach. To samo dotyczy kosztów pojemników i worków na odpady, gigantycznych ilości wody i ścieków przy myciu odpadów by można je było przez kilka tygodni przechowywać. Nie liczę własnego czasu, którego obecnie mamy coraz mniej. O opłacalności odzysku materiałów takich jak papier, szkło i elementy elektroniczne na razie nawet ni można marzyć, odzysk popularnych opakowań wielomateriałowych zachodzi jedynie w zaciszu laboratoriów, a problem nie rozwiąże się sam bo w grę wchodzą ogromne pieniądze, które w ten czy w inny sposób zostaną wyjęte z naszej kieszeni. Tak więc zamiast obniżać opłaty, należy je podwyższać, (to spowoduje ograniczenie produkowania odpadów) i nieubłaganie ścigać firmy i nieuczciwych gospodarzy za wyrzucanie odpadów na ulicę i wyworzenie do lasu.  rozwiń
 • *, 2014-07-03 14:41:30

  Do w.potega@neostrada.pl: Masz rację, ale my Polacy sami nic nie zrobimy (no chyba, że się komuś to opłaci - czytaj da dać łapówkę). Czekam więc aż Unia zmusi nas do cywilizowanych zachowań.