PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne dofinansowanie na rekultywację gminnego składowiska

  • AW/mazovia.pl    18 kwietnia 2012 - 15:34
Unijne dofinansowanie na rekultywację gminnego składowiska

Na terenie gminnego składowiska odpadów w miejscowości Garbatka-Zbyczyn (pow. kozienicki) przeprowadzonych zostanie szereg działań mających na celu jego rekultywację i ponowne obsadzenie roślinnością.
Wartość inwestycji to ponad 1 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie blisko 650 tys. zł. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek wojeództwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk, Sekretarz Gminy Garbatka-Letnisko Aleksandra Popis-Stępień oraz skarbnik gminy Marianna Krześniak.

– Rekultywacja składowiska odpadów, a co za tym idzie poprawa stanu środowiska naturalnego na terenie gminy, to kolejny krok w kierunku rozwoju Garbatki-Letnisko w miejscowość letniskowo-turystyczną. Cieszę się, że coraz więcej mazowieckich gmin dostrzega, jak duże możliwości dają takie działania – podkreślił wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

Dzięki rekultywacji składowiska odzyskane zostanie blisko 0,70 ha obszaru, który będzie obsiany trawą oraz nasadzony drzewami i krzewami.

Cała inwestycja zostanie podzielona na trzy etapy. Pierwszy obejmie rozbiórkę drogi wykonanej z płyt betonowych oraz usunięcie samosiewów. Podwyższona zostanie także przylegająca do składowiska skarpa, a jego bryła zostanie rozplantowana, zagęszczona i ukształtowana. Podczas prac rekultywacyjnych teren korony składowiska będzie zabezpieczony przed erozją wodną i wietrzną odpowiednią okrywą rekultywacyjną. Dodatkowo powierzchnię składowiska uszczelni się za pomocą bentomaty, geowłókniny oraz warstwy glebotwórczej, z wierzchnią warstwą gleby urodzajnej. Ostatecznie na zrekultywowanym terenie zostanie założony trawnik i nasadzi się  drzewa. Dzięki tym pracom gruntom przywróci się ich właściwości użytkowe. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-04-19 23:17:00

    Taki sposób rekultywacji jest do niczego, tylko wydajecie pieniądze na marne. Jest innowacyjna opatentowana technologia gazowo - cieczowa, niwelująca gaz wysypiskowy itd, nie potrzeba 30 lat by zrekultywowane składowisko utrzymywać- tak mówi przepis. Zapytany odpowiem.