Unijne dofinansowanie na rekultywację gminnego składowiska

  • AW/mazovia.pl
  • 18-04-2012
  • drukuj
Na terenie gminnego składowiska odpadów w miejscowości Garbatka-Zbyczyn (pow. kozienicki) przeprowadzonych zostanie szereg działań mających na celu jego rekultywację i ponowne obsadzenie roślinnością.
Unijne dofinansowanie na rekultywację gminnego składowiska
Wartość inwestycji to ponad 1 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie blisko 650 tys. zł. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek wojeództwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk, Sekretarz Gminy Garbatka-Letnisko Aleksandra Popis-Stępień oraz skarbnik gminy Marianna Krześniak.

– Rekultywacja składowiska odpadów, a co za tym idzie poprawa stanu środowiska naturalnego na terenie gminy, to kolejny krok w kierunku rozwoju Garbatki-Letnisko w miejscowość letniskowo-turystyczną. Cieszę się, że coraz więcej mazowieckich gmin dostrzega, jak duże możliwości dają takie działania – podkreślił wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

Dzięki rekultywacji składowiska odzyskane zostanie blisko 0,70 ha obszaru, który będzie obsiany trawą oraz nasadzony drzewami i krzewami.

Cała inwestycja zostanie podzielona na trzy etapy. Pierwszy obejmie rozbiórkę drogi wykonanej z płyt betonowych oraz usunięcie samosiewów. Podwyższona zostanie także przylegająca do składowiska skarpa, a jego bryła zostanie rozplantowana, zagęszczona i ukształtowana. Podczas prac rekultywacyjnych teren korony składowiska będzie zabezpieczony przed erozją wodną i wietrzną odpowiednią okrywą rekultywacyjną. Dodatkowo powierzchnię składowiska uszczelni się za pomocą bentomaty, geowłókniny oraz warstwy glebotwórczej, z wierzchnią warstwą gleby urodzajnej. Ostatecznie na zrekultywowanym terenie zostanie założony trawnik i nasadzi się  drzewa. Dzięki tym pracom gruntom przywróci się ich właściwości użytkowe. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Taki sposób rekultywacji jest do niczego, tylko wydajecie pieniądze na marne. Jest innowacyjna opatentowana technologia gazowo - cieczowa, niwelująca gaz wysypiskowy itd, nie potrzeba 30 lat by zrekultywowane składowisko utrzymywać- tak mówi przepis. Zapytany odpowiem.

T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-04-19 23:17:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE