PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne fundusze na pomoc bocianom

  • PAP    14 sierpnia 2012 - 18:24
Unijne fundusze na pomoc bocianom

W okolicach warmińskiej wsi Żywkowo powstaną stawy i rozlewiska, które mają ułatwić zdobywanie pokarmu bocianom.
Inwestycja jest realizowana w ramach programu ochrony tych ptaków, na który przeznaczono 6,5 mln zł, głównie ze środków unijnych. Przetarg na wykonanie prac budowlanych, dzięki którym powstaną żerowiska dla bocianów, ogłosiło Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Inwestycja będzie realizowana w pobliżu Żywkowa w Ostoi Warmińskiej, gdzie bociania populacja ma największą liczebność i zagęszczenie w Polsce.

Jak poinformowała szefowa tego projektu, Emilia Menderska, prace mają ruszyć jesienią i zakończyć się jeszcze w tym roku. Zbudowane zostaną groble i spiętrzenia na rowach melioracyjnych, dzięki którym tworzyć się będą wiosenne rozlewiska. Zaplanowano wykopanie sześciu stawów o powierzchni 500 m kw. każdy, przeznaczonych na siedliska dla płazów i innych zwierząt ziemnowodnych.

„Drobne organizmy, którymi żywią się bociany, potrzebują wody do rozwoju. Nasza inwestycja ma poprawić stosunki wodne w okolicy. Obecnie z powodu melioracji na wielu łąkach jest zbyt sucho, by bociany miały pod dostatkiem pokarmu” – wyjaśniła Menderska.

Wszystkie prace zostaną sfinansowane dzięki największemu w Polsce regionalnemu programowi ochrony populacji bociana białego. W latach 2011-2013 na poprawę warunków bytowych tych ptaków w Ostoi Warmińskiej przeznaczono 6,5 mln zł. Realizację projektu koordynuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Jednym z celów programu jest ograniczenie liczby śmiertelnych wypadków, którym ulegają bociany przy kolizjach z urządzeniami energetycznymi. Służy temu izolowanie linii średniego napięcia i przebudowa stacji transformatorowych.

Zakupiono sprzęt dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu braniewskiego i bartoszyckiego. Agregaty, pilarki i podnośniki będą służyć strażakom do naprawiania platform pod gniazdami i ratowania młodych bocianów, które zaplątały się w sznurki pozostałe po pracach polowych.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.