PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa antysmogowa da samorządom realne narzędzia

  • bad    11 września 2015 - 10:14
Ustawa antysmogowa da samorządom realne narzędzia
Ustawa antysmogowa przekazana do podpisu Prezydenta RP.

Sejm przyjął wszystkie poprawki wniesione przez Senat do ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska, czyli tzw. ustawy antysmogowej.
Znowelizowane przepisy umożliwią władzom samorządowym wprowadzanie ograniczeń w zakresie rodzaju i jakości spalanych paliw, a także określanie parametrów technicznych lub parametrów emisji dla kotłów, zwłaszcza opalanych paliwami stałymi.

Teraz ustawa zostanie przekazana do podpisu Prezydenta RP.

Artur Badyda, ekspert kampanii TworzyMy atmosferę uważa, że zanieczyszczenia powietrza, zarówno na świecie, jak i w Polsce znajdują się w grupie 10 najważniejszych czynników ryzyka decydujących o przedwczesnych zgonach i życiu w warunkach niepełnosprawności.

Problem zanieczyszczenia powietrza jest zdecydowanie odczuwalny

Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenia obecne w powietrzu atmosferycznym przyczyniło się tylko w 2012 roku do zgonów 3,7 miliona ludzi na całym świecie. Europejska Agencja Środowiska wskazuje z kolei, że same tylko pyły (tzw. PM2,5) obecne w powietrzu stanowią rokrocznie przyczynę przedwczesnych zgonów ponad 430 tysięcy Europejczyków (w tym niemal 10% to mieszkańcy Polski).

- Problem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju na tle innych państw UE jest zdecydowanie bardziej odczuwalny. Głównymi sprawcami emisji szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak tlenek węgla, tlenki azotu, pyły, czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne jesteśmy my sami – spalając w naszych domach (w kotłach i kominkach) paliwa takie jak węgiel, drewno czy olej opałowy – zauważa Artur Badyda. - Kolejnym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest jazda samochodami z silnikami spalinowymi, które wprowadzają do powietrza zanieczyszczenia, którymi później oddychamy.

Wdrożenie zapisów tzw. ustawy antysmogowej da samorządom realne narzędzia do zarządzania jakością powietrza na terenie gmin. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności z domowych instalacji i transportu drogowego powinno leżeć w interesie wszystkich obywateli. Czystsze powietrze, którym oddychamy to szansa na poprawę stanu zdrowia polskiego społeczeństwa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ..., 2015-09-11 19:32:52

    Warto przeczytać: cire.pl/item,116632,2,0,0,0,0,0,kosztowna-dyskoteka-po-pslowskiego-ozonu.html