PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa jest gotowa. Jutro rząd zacznie walkę o czyste powietrze

 • Bartosz Dyląg    5 marca 2018 - 13:21
Ustawa jest gotowa. Jutro rząd zacznie walkę o czyste powietrze
Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów ma zostać poruszona kwestia nowelizacji ustawy dotyczącej norm jakości dla węgla.

Mam nadzieję, że we wtorek rząd przyjmie projekt ustawy dotyczącej norm jakości dla węgla - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny, który w resorcie odpowiada za problem walki ze smogiem w Polsce. - Jestem po rozmowach z ministrem energii i Rządowym Centrum Legislacji - dodał.
Nowe przepisy mają wyeliminować z obrotu detalicznego muły i flotokoncentraty. W poniedziałek (5.03) Woźny wziął udział w odbywającej się w Senacie konferencji "Współpraca administracji rządowej i samorządowej - niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce".

Wiceszef MPiT dodał, że "jest obietnica, że jutro na Radzie Ministrów stanie ta nowelizacja, ma on nadzieję, że Sejm szybko uchwali przepisy i odniosą one skutek już w następnym sezonie grzewczym".

Czytaj także: Jadwiga Emilewicz: normy węgla do domowych pieców od przyszłego sezonu grzewczego

Piotr Woźny podkreślił, że duże nadzieje wiąże ze świadectwami jakości węgla. Sprzedawany węgiel będzie musiał mieć odpowiednie świadectwa, dotyczące jego kaloryczności czy zasiarczenia. Na mocy nowych przepisów - składy węgla będą kontrolowane przez Inspekcję Handlową.

- Nie wierzmy, że rzeczywistość zmieni się za dotknięciem magicznej różdżki, ten system trzeba będzie stroić, naprawiać. Przykładem są interwencje straży miejskich, które muszą wezwać patrol policji, by wystawić mandat - wyjaśniał.

Stop smog także dla większych miast

Woźny dodał, że rząd walkę ze smogiem rozpocznie w 33 miastach, które znalazły się na liście najbardziej zanieczyszczonych według Światowej Organizacji. Przygotowywane są dla nich specjalne programy poprawiające jakość powietrza. Potem przyjdzie kolej na większe miasta, powyżej 100 tys., mieszkańców, gdzie walka o czyste powietrze będzie bardziej skomplikowana i kosztowna.

Spotkanie z 10 dużymi miastami z listy WHO ma się odbyć w kwietniu.

Czytaj także: "Smogowe" miasta łączą siły. Apelują o rozszerzenie rządowego programu

Senator Wojciech Piecha podkreślił, że najważniejsza jest termomodernizacja, która musi objąć 1,5 mln budynków jednorodzinnych. 50 tys. zł to szacunkowy koszt termomodernizacji jednego domu.

W gminach muszą być w związku z tym przeprowadzone audyty socjalne i termomodernizacyjne.

Zdaniem burmistrza Żywca Antoniego Szlagora, najważniejsze jest wprowadzenie standardów paliw, by na składach węgla mułów i flotokoncentratów nie można było kupić. - Palenie nocne jest najgorsze, wtedy palone są muły i floty – podkreślił burmistrz.

Krzysztof Mejer, wiceprezydent  Rudy Śląskiej zaznaczył, że wiele można zrobić dzięki przeglądowi stanu prawnego. Jego zdaniem warto podnieść mandaty za palenie śmieci. Dziś 500 zł – to za mało. Być może warto rozszerzyć uprawnienia służb kominiarskich, by mogły kontrolować, co jest spalane w domowych kotłach.

Krzysztof Mejer zwrócił też uwagę na problemy z rozbudową sieci ciepłowniczych, jest z tym problem w dużych miastach. - Mieszkańcy odmawiają przyłączenia do sieci, bo podnosi to koszty ogrzewania – wyjaśnił.

Czytaj także: Rząd rusza z wielkim programem termomodernizacji, by zwalczyć smog

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • lobby węglowe znów górą, 2018-03-11 00:56:49

  Niestety ustawa o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw, która miała wiele zmienić, jest zrobiona pod lobby węglowe. Koniec z najgorszym opałem? Chyba nie do końca :( Warto się głębiej wczytać w treść odpowiedzi Ministerstwa Energii na uwagi zgłoszone do rozporządzenia: „Wymagania jakościowe s...ą kompromisem pomiędzy najlepszym węglem jaki powinien być dostarczany do odbiorcy a możliwościami produkcyjnymi polskich kopalń. Przyjęcie zbyt restrykcyjnych przepisów tym zakresie może doprowadzić do całkowitego zablokowania polskiego węgla dla odbiorcy indywidualnego. Przyjęcie zbyt restrykcyjnego parametru wilgoci jest niekorzystne ze względu na możliwość zawilgocenia węgla podczas transportu. Przyjęcie wymagań jakościowych siarki na poziomie 0,6 % (postulat wysunięty przez Polski Alarm Smogowy) eliminuje polski węgiel z rynku. Tak więc nowe przepisy nic nie zmieniają, wprowadzają jedynie certyfikaty, więc powiedzmy że będziemy wiedzieć jaki węgiel kupimy, ale jego jakość dalej pozostaje bez zmian. Brawo, brawo! Rozporządzenie skopane w najważniejszych jego punktach. Tak tylko potrafią w Polsce. Po raz kolejny politycy tym razem z PiSu maja zdrowie Polaków głęboko w du... .  rozwiń
 • Grzesio, 2018-03-06 18:16:14

  Od jakości węgla o wiele ważniejszy jest sposób jego spalania. Nawet w starym kotle zasypowym ("kopciuchu") można czysto spalać kiepski jakościowo węgiel. Kluczem jest technika palenia "od góry" w kotłach górnego spalania (to, te najtańsze i najprostsze konstrukcyjnie, których sp...rzedaży już zakazano). Zachęcam do poszukania informacji nt. palenia od góry oraz obejrzenia filmików pokazujących różnice w rozpalaniu tradycyjnym, a paleniu od góry. Sposób ten ogranicza w znacznym stopniu emisję zanieczyszczeń do atmosfery oraz pozwala zaoszczędzić 20-30% opału.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-03-05 17:38:17

  Nie trzeba walczyć o czyste powietrze. Wystarczy go nie zanieczyszczać lub przynajmniej mniej zanieczyszczać. Jest to raczej kwestia edukacji, nie walki.