Ustronie Morskie: pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna na wysypisku śmieci

15 maja w Ustroniu Morskim otwarto pierwszą w Polsce farmę PV na terenie byłego składowiska śmieci. Wyprodukowana tu energia ma obniżyć wydatki gminy na prąd nawet o 80-90 proc
Ustronie Morskie: pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna na wysypisku śmieci
Farma w Ustroniu Morskim

– Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie po wysypisku śmieci to pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Problemem w przypadku inwestycji na terenach po wysypiskach jest zakaz budowy nowych obiektów w okresie do 50 lat od ich zamknięcia. Nasza gmina zdobyła jednak pozwolenie na budowę w takim miejscu farmy fotowoltaicznej - mówi wójt gminy, Jerzy Kołakowski.

Ustronie wzorem

Farma ma moc 1 MW (przykładowo ta moc może zasilić ok. 200 gospodarstw jednorodzinnych mówi Sławomir Reszke, Prezes Zarządu OPEUS Energia.

Gmina Ustronie Morskie nie wyklucza, że w przyszłości zostanie podjęta decyzja o zagospodarowaniu kolejnych, dalszych części wysypiska i zwiększania mocy farmy.

– Do dyspozycji jest aż 8 ha, a pod powstająca farmę wykorzystano powierzchnię dopiero 2 ha – mówi wójt.

Obiekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 w kwocie 2,64 mln zł. Jego łączna wartość wyniosła 7,58 mln zł, z czego 2,58 mln zł przeznaczone zostało na rekultywację terenu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do as: Nie do wymiany. Ich wydajność spadnie do 80%.

ja, 2016-05-13 08:38:55 odpowiedz

Super inwestycja zwrot poniesionych kosztów po 30 latach a ogniwa do wymiany po 10 latach

as, 2015-05-22 09:10:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE