PARTNER PORTALU
  • BGK

W Branicach powstanie naturalistyczny park

  • AT    17 grudnia 2014 - 10:06
W Branicach powstanie naturalistyczny park

fot. krakow.pl/Wiesław Majka

Park naturalistyczny, a więc obszar obsadzony rodzimymi gatunkami roślin zostanie założony na 14 hektarowej działce w Branicach. To efekt współpracy Miasta z Politechniką Krakowską.
Nasadzenia nowej roślinności, a szczególnie tak zwana kompensacja przyrodnicza w przypadkach zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów traktowane są przez miasto priorytetowo. Dobre praktyki stosowane w tym zakresie przez krakowskich urzędników potwierdziła niedawna kontrola NIK.

W zdecydowanej większości przypadków nakaz nasadzenia nowych okazów dotyczy tych samych działek, z których drzewa mają być usunięte.

– Zdarza się jednak, że wnioskodawca nie dysponuje odpowiednim obszarem do nasadzeń w takiej ilości, jaka wynika z decyzji administracyjnych. Wtedy z pomocą przychodzi Miasto i wskazuje działki gminne, gdzie mogą zostać zasadzone rośliny – wyjaśnia Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Czytaj też: Mielec chwali się modernizacją Parku Leśnego. Zobacz zdjęcia

Teren, który wytypowano na nasadzenia w takich przypadkach to 14 hektarowa działka w Branicach.

- W ramach współpracy Miejskiego Architekta Krajobrazu ze środowiskiem akademickim powstał pomysł na zorganizowanie wśród studentów Politechniki Krakowskiej konkursu na projekt parku krajobrazowego o charakterze naturalistycznym, który miałby powstać właśnie na działce przy ul. Branickiej – informuje Ewa Olszowska-Dej.

Warto pamiętać, że teren ten, zgodnie z obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa został przeznaczony pod różnorodne formy zieleni nieurządzonej z dopuszczeniem m.in. funkcji sportowych.

- Dlatego też, uczestnicy konkursu mają za zadanie stworzyć naturalny park, złożony z gatunków rodzimych, który wkomponowany w otoczenie, sprawi wrażenie jakby był tam od zawsze. Niemniej jednak, powinni również założyć, że w przyszłości park może zostać zagospodarowany. Muszą więc zostawić miejsce na place zabaw, polany czy alejki z elementami małej architektury – mówi dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

Konkurs dla studentów Politechniki Krakowskiej ruszy na początku przyszłego roku. Zwycięzcę poznamy na przełomie lutego i marca.

– Zależy nam, aby drzewa - według zwycięskiej koncepcji - nasadzane były już od wiosny 2015 roku. Cały projekt będzie realizowany etapowo – wyjaśnia dyrektor Olszowska-Dej.

Nad prawidłowym zagospodarowaniem przyszłego terenu będzie czuwał Miejski Architekt Krajobrazu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.