PARTNER PORTALU
  • BGK

W Brennej będą fotopułapki

  • pt    10 października 2013 - 14:05
W Brennej będą fotopułapki

Gmina Brenna przygotowuje przenośne fotopułapki, który mają przeciwdziałać powstawaniu nielegalnych wysypisk śmieci.
-Jesteśmy gminą turystyczną do której w weekendowy dzień potrafi przyjechać 6 tysięcy gości, czyli dwa razy więcej niż mamy mieszkańców, i nikt nie chce natknąć się w lesie na śmieci – mówi sekretarz gminy Krzysztof Majeran. – Wszystkim to przeszkadza, ale ktoś te śmieci wyrzuca. Nie będziemy wskazywać palcem czy to goście czy miejscowi tylko staramy się z tym walczyć.

W Brennej trwają właśnie przygotowania do zamontowania przenośnego monitoringu. – Przez lata obserwacji wiemy gdzie najczęściej pojawiają się dzikie wysypiska, które chociaż są przez nas likwidowane szybko znowu się odradzają – tłumaczy sekretarz. – To już tak jest, że jak wyrzuci coś jedna osoba to inni czują się już uprawnieni do tego, żeby dorzucić tam kolejne odpady.

W takich miejscach gmina zamontuje przenośne fotourządzenia, które będą działać uruchamiane przez czujnik ruchu. Fotopułapki wykorzystując podczerwień skuteczne będzą także w nocy. – Nie chodzi nam o nabijanie kasy, tylko o prewencje – zaznacza Majeran. – Zgodnie z wymogami ustawy teren będzie oznakowany i mamy nadzieję, że to zniechęci do wyrzucania śmieci tych, którzy to robią. W innym przypadku będziemy na podstawie zrobionych zdjęć wyciągać konsekwencje.

Leśny monitoring ma rozpocząć działanie od nowego roku. W tej chwili trwają prace nad odpowiednim przygotowaniem strony prawnej.
Jak tłumaczy sekretarz wprowadzenie nowej ustawy o gospodarce odpadami na razie nie poprawiło sytuacji.

– Skala zjawiska nie jest u nas bardzo duża, ale jednak w gminie turystycznej te śmiecie bardziej przeszkadzają. Mam nadzieję, że czas sprawi, że to wszystko się zmieni. Czesi też jak wprowadzali zmiany w gospodarce śmieciami to potrzebowali dziesięciu lat, żeby zmieniła się i mentalność ludzi. U nas jest podobnie. W jednej gminie potrwa to dłużej w innej krócej, ale kilka lat upłynie zanim będziemy mogli powiedzieć, że system działa – mówi sekretarz Brennej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: