PARTNER PORTALU
  • BGK

W Czyżewie powstaną 264 oczyszczalnie

  • PAP    29 czerwca 2010 - 17:46
W Czyżewie powstaną 264 oczyszczalnie

264 przydomowe oczyszczalnie ścieków powstaną w ponad 20 wsiach w podlaskiej gminie Czyżew - Osada. Budowa rozpocznie się w lipcu - poinformowała we wtorek wójt gminy Anna Bogucka.
Inwestycja będzie kosztowała 3,3 mln zł. Jest w 75 proc. dofinansowana z UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. 792 tysiące dała gmina, resztę pokryli rolnicy, którzy wpłacali na inwestycję po około 2,5-3 tys. zł.

Średni koszt jednej oczyszczalni to ok. 12 tys. zł.

Bogucka poinformowała, że program budowy przydomowych oczyszczalni w dużym stopniu pomoże rozwiązać problem gospodarki ściekowej w gminie. Podkreśliła, że zainteresowanie budową takich oczyszczalni było wśród mieszkańców bardzo duże. Dodała, że projektem objęto wszystkich zainteresowanych, ale niewykluczone, że w przyszłości, jeśli będą kolejni chętni, gmina będzie się ubiegać o kolejne dotacje na ten cel.

Oczyszczalnie biologiczno-mechaniczne z czynnym osadem powstaną w miejscowościach o rozproszonej zabudowie, tam, gdzie nie opłaca się budować kanalizacji zbiorczej - tłumaczy wójt Bogucka. Oczyszczalnie będą oczyszczać ścieki wytwarzane przez domowników w danym gospodarstwie, a nie ścieki z gospodarstw.

Oczyszczalniami interesowali się też rolnicy w dużych wsiach o zwartej zabudowie, dlatego gmina zdecydowała, by np. we wsi Rosochate Kościelne zbudować kanalizację zbiorczą i dać szanse na oczyszczalnie przydomowe tam, gdzie są one bardziej uzasadnione i opłacalne.

Oczyszczalnie będzie budować wyłoniona w przetargu firma EMKAN-PRO z Zambrowa. Inwestycja, jeśli montażowi oczyszczalni będzie sprzyjać pogoda, ma być gotowa do końca 2010 roku.

Podlaska gmina Czyżew sąsiadująca z województwem mazowieckim liczy ok. 6,8 tys. mieszkańców. Ma charakter głównie rolniczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology , 2010-06-29 20:46:57

    A moze i przydomowe Biogazownie - BioCrudetechnology wybudowlao w Indiach 250 000 przydomowych biogazawoni - tam w kazdej lepience jest gaz do gotowania i ogrzewania !!!! Nieprawdopodobne, ale prawdziwe. A mzna i dalej bo: BioCrudetechnology ma Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na ...rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firma ta oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac np. Krakow ma ten strumien ok. 997 To / dobe i to w zupelnosci wystarczy !!. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń