PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku ruszyła akcja ochrony ropuch

  • PAP    17 kwietnia 2013 - 07:07
W Gdańsku ruszyła akcja ochrony ropuch

Po raz piąty ruszyła w Gdańsku akcja ochrony ropuch szarych, które są w okresie godowym i wędrują do zbiorników wodnych.
W mieście ustawiono specjalne siatki, aby płazy nie trafiły pod koła samochodów, a wolontariusze przenoszą je na drugą stronę jezdni.

„Od 2009 r., kiedy to po raz pierwszy zajęliśmy się ochroną ropuch szarych ocaliliśmy w ten sposób około 20 tys. tych płazów" - powiedział we wtorek Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Aby uratować ropuchy przed rozjechaniem przez auta w pięciu lokalizacjach w Gdańsku ustawiono wykonane z tworzywa sztucznego barierki o łącznej długości czterech kilometrów. Są to miejsca, gdzie według wcześniejszego rozpoznania, płazy najczęściej migrują.

„Dwa - trzy razy dziennie, głównie rano i po południu, kilkudziesięciu podopiecznych i pracowników Fundacji Sprawni Inaczej zbiera płazy do wiaderek i przenosi w okolice wody, gdzie składają jaja. Wolontariusze używają rękawic i mają ubrania ochronne.

Zostali przeszkoleni przez pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego" - dodał Tryksza.

Do zadań wolontariuszy należy też liczenie przenoszonych płazów. Dodatkowo, aby ostrzec kierowców przy znakach drogowych umieszczone zostały tablice z napisem „żaby na drodze".

Akcja ochrony płazów w okresie godowym będzie trwała w Gdańsku ok. miesiąca. „Z uwagi na długą zimę, czas rozmnażania ropuch szarych, rozpoczął się w tym roku z ok. 2-3 tygodniowym opóźnieniem" - wyjaśnił pracownik gdańskiego magistratu. W Polsce wszystkie płazy objęte są ochroną gatunkową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.