PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku zostanie posadzonych ok. 15 mln drzewek

  • PAP    2 kwietnia 2014 - 16:39
W Gdańsku zostanie posadzonych ok. 15 mln drzewek

- Około 15 mln drzewek zostanie posadzonych w br. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Sadzonki, głównie dębu, buka i sosny mają być zasadzone na ponad 1,6 tys. ha. Są to głównie tereny, na których w ostatnich latach został wycięty las.
Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku Jacek Leszewski poinformował, że na powierzchni niespełna 1,6 tys. ha las zostanie odnowiony, czyli posadzony w miejscach, gdzie drzewa zostały ścięte. Zgodnie z ustawą las musi być odnowiony najpóźniej 5 lat po ścięciu drzew. Na ogół robi się to w drugim lub trzecim roku po wycięciu.

Natomiast teren o powierzchni 41 ha zostanie zalesiony, czyli drzewa zostaną posadzone np. na gruntach porolnych, nieużytkach itd. "Można powiedzieć, że powierzchnia lasów RDLP w Gdańsku zwiększy się o 41 ha" - tłumaczy.

Czytaj też:  Gminy żądają zrekompensowania negatywnych skutków gospodarki leśnej

Wśród 15 mln sadzonek dominują drzewa liściaste (7 mln), wśród których najwięcej jest dębu i buka. Zasadzonych zostanie też 5 mln sosen. Pozostałe 3 mln to sadzonki jodły, olchy, świerka i brzozy. W polskich lasach ok. 70 proc. drzewostanu stanowią sosny. Leszewski zaznaczył, że podobną liczbę sadzonek sadzi się każdego roku.

Najwięcej drzew w ramach odnowienia lasu zostanie posadzonych w nadleśnictwach: Kolbudy, Starogard Gdański, Lubichowo i Strzebielino. Natomiast najwięcej terenów zostanie zalesionych w nadleśnictwie Wejherowo (34,7 ha z ogólnej powierzchni 41 ha).

"Staramy się przywrócić naturalny skład gatunkowy lasów na Pomorzu, typowy dla tego terenu" - tłumaczy Leszewski. Zwraca uwagę, że bardzo mało sadzi się obecnie na Pomorzu świerka. "Sadzimy tylko dla zachowania bioróżnorodności, bo świerk nie jest gatunkiem rodzimym na Pomorzu" - wyjaśnił.

Poinformował, że drzewa liściaste do osiągnięcia dojrzałości potrzebują 120-150 lat, a iglaste - 80-100 lat. Podał, że pień dębu osiąga średnicę 10 cm po ok. 20 latach po posadzeniu.

W minioną sobotę z okazji 90-lecia utworzenia przedsiębiorstwa Lasy Państwowe na terenie RDLP w Gdańsku odbyła się akcja: Sadzimy las na kolejne 90 lat. Leszewski poinformował, że wzięło w niej udział ok. 1,8 tys. osób i posadzono 45 tys. drzewek.

Na terenie RDLP w Gdańsku jest 297 tys. ha lasów, z których większość położona jest na terenie woj. pomorskiego. Na terenie Warmińsko-Mazurskiego Dyrekcja ma 11 tys. ha, a Kujawsko-Pomorskiego 266 ha. Na terenie woj. pomorskiego jest ok. 600 tys. ha lasów. Lasami w Pomorskiem po połowie zarządzają RDLP w Gdańsku i w Szczecinku. Każdego roku w lasach RDLP w Gdańsku pozyskuje się ok. 1,2-1,5 mln m sześciennych drewna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Turysta, 2014-04-03 14:48:00

    A na półwyspie helskim wycinamy drzewa,niszczymy unikalną roślinność na terenach chronionych m.in. Natura 2000.Zachłanność deweloperów nie zna granic. Niszczymy ostatnie cudowne nadmorskie tereny Polski. Gminy nie zgadzają się na żadne ograniczenia inwestycyjne.Gdzie są wszystkie służby odpowiedzia...lne za ochronę środowiska. Przykłady korupcyjne na Helu ,ujawniane w mediach nie są odosobnione. ujawniane w mediach  rozwiń