PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdynii usunięto 50 ton niebezpiecznego utleniacza i paliwa rakietowego

  • MN    30 sierpnia 2017 - 10:18
W Gdynii usunięto 50 ton niebezpiecznego utleniacza i paliwa rakietowego
Odpady zmagazynowane w Gdynii to substancje łatwopalne, silnie trujące, żrące i parzące. (zdj. ilustracyjne/pixabay)

Agencja Mienia Wojskowego unieszkodliwiła 50 ton chemicznych odpadów niebezpiecznych magazynowanych w Zespole Technicznym Komendy Portu Wojennego w Gdyni.
• Chodzi o utleniacz i paliwo rakietowe zaliczane do grupy odpadów niebezpiecznych.

• Substancje były przechowywane w aluminiowych zbiornikach, którym zbliżał się koniec terminu ważności.

• Operacja kosztowała 350 tys. zł, dofinansowana była ze środków WFOŚIGW.

Zadanie polegało na unieszkodliwieniu utleniacza i paliwa rakietowego. Materiały te stosowane były w rakietach produkcji radzieckiej, które wycofane zostały z eksploatacji w polskim wojsku. Ministerstwo Obrony Narodowej uznało je za zbędne w polskich Siłach Zbrojnych. Należały one do grupy odpadów niebezpiecznych. Obowiązek unieszkodliwienia tych substancji spoczywał na Agencji Mienia Wojskowego.

Materiały przechowywane były w 25 aluminiowych zbiornikach znajdujących się w obetonowanych wannach. Zbiorniki usytuowane były w pobliżu osiedla mieszkaniowego Gdynia-Demptowo, w północnej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko od rezerwatów przyrody Cisowa i Kacze Łęgi.

Czytaj też: Ma powstać centralna instytucja do spraw ochrony środowiska

Ze względu na silne właściwości korodujące utleniacza oraz zbliżający się termin ważności zbiorników, realizacja tego zadania stanowiła priorytet dla Agencji Mienia Wojskowego. Dalsze magazynowanie odpadów stanowiło potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także było niebezpieczne dla środowiska. Odpady te to substancje łatwopalne, silnie trujące, żrące  i parzące. W przypadku awarii, np. wycieku ze zbiornika, mogły spowodować zatrucie wśród ludzi i zwierząt przebywających w najbliższym otoczeniu.

Przedsięwzięcie polegało na załadunku odpadów, a następnie przetransportowaniu ich do instalacji w Jedliczach, gdzie zostały unieszkodliwione. Zbiorniki magazynujące odpady zostały oczyszczone z pozostałości substancji i wytrąconego osadu. Prace trwały około dwóch miesięcy. Agencja Mienia Wojskowego tego typu operację wykonała po raz trzeci – w zakresie utleniacza paliwa rakietowego i po raz czwarty – w zakresie paliw do rakiet.

Czytaj też: Nietypowy odkurzacz na ulicach Krakowa

Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa była dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Koszt zadania to około 350 tys. zł, dofinansowanie z WFOŚIGW w Gdańsku wyniosło 172 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.