PARTNER PORTALU
  • BGK

W gminie Oleśnica usunięto ponad 200 ton azbestu

  • pt    1 września 2016 - 15:09
W gminie Oleśnica usunięto ponad 200 ton azbestu
Do końca 2032 r. w całym kraju wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione. (fot.sxc.hu)

Oleśnica dostała na usuwanie azbestu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotację w wysokości 85 tys. zł.
To nie jedyna gmina, która pozyskała w 2016 r. pomoc finansową na usuwanie azbestu. Środki były przyznawane w ramach konkursu, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Przystąpiło do niego 88 beneficjentów, z których 37 znalazło się na liście rezerwowej.

Dzięki dodatkowej decyzji WFOŚiGW we Wrocławiu przyznano pieniądze również dla samorządów z tej listy.

- Te pieniądze zostały przeznaczone na: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Warunkiem przystąpienia do konkursu było wcześniejsze przeprowadzenie przez JST inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Gminy musiały także przedstawić aktualny program usuwania tego materiału, zatwierdzony przez rady.

Tylko w 2015 roku dzięki pomocy Funduszy ekologicznych na Dolnym Śląsku usunięto ponad 4 tys. ton azbestu, m.in. z dachów budynków gospodarczych i domów jednorodzinnych.

W regionie - zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego 2012 – było około 24,2 tys. ton wyrobów azbestowych.

Do końca 2032 r. w całym kraju wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.