PARTNER PORTALU
  • BGK

W Janikowie wystartował zakład gospodarki popiołami

  • PAP    22 października 2010 - 11:58
W Janikowie wystartował zakład gospodarki popiołami

Nowoczesny Zakład Gospodarki Popiołami uruchomiono w Janikowie. Jego zadaniem jest wykorzystanie popiołów lotnych, powstających w procesie produkcji sody. Pozwala to oszczędzać surowce naturalne i produkować tzw. "zielony cement".
Wspólne przedsięwzięcie Lafarge Cement i Soda Polska Ciech pozwoli na zagospodarowanie odpadów z pobliskich zakładów sodowych. "Dzięki tej inwestycji rozwiązano problem składowania popiołów w Soda Polska Ciech, a Lafarge Cement uzyskał pewne, stałe źródło popiołów jako dodatku do cementu o stabilnych parametrach. Wdrażając tę technologię przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, m.in. zmniejszając zużycie surowców naturalnych" - powiedział prezes zarządu zakładu Krzysztof Bryll.

Przy produkcji sody zużywa się dużo energii cieplnej pochodzącej ze spalania węgla, w wyniku czego powstaje znaczna ilość popiołów jako odpadów w elektrociepłowniach zakładów sodowych. Nie spełniają one jednak parametrów pozwalających używać ich bezpośrednio do produkcji cementu.

"Dlatego pierwszy raz w Europie kontynentalnej zastosowana została technologia z USA, która pozwala rozdzielać popioły w zależności od niskiej lub bardzo wysokiej zawartości węgla. Te z dużą zwartością węgla, nawet do 40 proc. są powtórnie wykorzystane w elektrociepłowniach Soda Polska Ciech do produkcji energii cieplnej, a popioły lekkie - z zawartością węgla poniżej 5 proc. - wykorzystywane są jako dodatek do cementu" - dodał Krzysztof Bryll.

Dzięki uruchomieniu zakładu potrzeba będzie mniej węgla dla elektrociepłowni, a zastosowanie popiołów lotnych jako dodatku do cementu zmniejszy zużycie kamienia wapiennego.

Wartość inwestycji to 43 miliony złotych. Zakład Gospodarki Popiołami na wybudowanie instalacji do separowania popiołów uzyskał dotację z Unii Europejskiej w wysokości 12,3 mln zł. Zakład zdobył też nagrodę w konkursie "Budowa na medal Pomorza i Kujaw 2010" organizowanego przez Pomorsko-Kujawską Izbę Budownictwa w kategorii budownictwo użyteczności publicznej i budownictwo przemysłowe - ekologia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.