PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie konsultacje społeczne o ekospalarni

  • BEZ    24 listopada 2009 - 12:00
W Krakowie konsultacje społeczne o ekospalarni

Do 11 grudnia potrwają rozpoczęte właśnie konsultacje społeczne w sprawie krakowskiej ekospalarni odpadów. Wszelkie informacje dostępne są na stronach internetowych miasta.
Kolejna odsłona konsultacji społecznych w sprawie krakowskiej ekospalarni obejmuje obszar dzielnicy XVIII i prowadzona jest równolegle z postępowaniem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą budowa „Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie” przy ul. J. Giedroycia położonej w Dzielnicy XVIII.

Prowadzone jest ono - na wniosek Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA, który odpowiada za projekt ekospalarni - w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta. Tam też mieszkańcy mogą się zapoznać z przygotowanym na tę okazję raportem oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji.

Wszelkie informacje na temat sposobu udostępniania oraz ewentualnego przekazania raportu zainteresowanym można uzyskać w Wydziale Kształtowania Środowiska (tel. 012 616 88 66). Harmonogram konsultacji oraz informacje na temat zakładu termicznego przekształcania odpadów dostępne są także na stronach www.ekospalarnia.krakow.pl i www.dialogspoleczny.krakow.pl.

Krakowska ekospalarnia śmieci ma być ostatnim elementem systemu gospodarki odpadami w Krakowie. O powstaniu spalarni mówią liczne uchwały Rady Miasta Krakowa począwszy od 1992 roku oraz krajowy i wojewódzki plan gospodarki odpadami, zalecające powstanie spalarni w miastach powyżej 300 tys. mieszkańców.

Na wartą ok. 150 mln euro inwestycję Miasta ma szansę pozyskać 85 mln euro unijnej pomocy. Decyzję o lokalizacji zakładu przy ulicy Giedroycia w Nowej Hucie podjął Prezydent Jacek Majchrowski w lutym tego roku. Wiosną, wspólnie z przedstawicielami mieszkańców dzielnicy XVIII został opracowany wykaz przedsięwzięć inwestycyjnych, które towarzyszą budowie ekospalarni.

Ich realizacja jest monitorowana przez Zespół Zadaniowy powołany przez Prezydenta Krakowa. Jeśli powiodą się plany, zakład termicznej utylizacji rozpocznie działalność około 2014 roku. Ekospalarnia o wydajności 220 tysięcy ton rocznie będzie źródłem energii odnawialnej, dając możliwość uzyskania tzw. „zielonych certyfikatów”.

Z 80 procent odpadów wytwarzana będzie w wyniku spalania energia cieplna, a z 20 procent energia elektryczna. Nowoczesny, ekologiczny obiekt będzie spełniał bardzo ostre wymagania emisji zanieczyszczeń. Jak pokazały wyniki badań opinii publicznej budowę ekospalarni popiera 91 procent mieszkańców Krakowa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.