PARTNER PORTALU
 • BGK

W Krakowie powstanie Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt? Tego chcą miejscy radni

 • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 17:48
W Krakowie powstanie Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt? Tego chcą miejscy radni
Ideę popierają krakowska Fundacja Dzika Klinika oraz mieszkańcy. Grupa mieszkańców Krakowa przyszła na sesję z transparentem: "Dzikie zwierzę woła o pomoc". (fot.shutterstock.com)

Z nietypową inicjatywą wyszli krakowscy radni z ramienia Platformy Obywatelskiej. Chcą, by w mieście powstał profesjonalny Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, do którego trafiałyby osobniki ranne i chore wymagające opieki.
 • Z pomysłem powołania ośrodka wyszli radni PO, którzy w środę (7.02), podczas sesji, zobowiązali prezydenta miasta, by do połowy kwietnia przedstawił m.in. propozycję lokalizacji tej placówki i prawne możliwości jej utworzenia.
 • Ideę popierają krakowska Fundacja Dzika Klinika oraz mieszkańcy. Grupa mieszkańców Krakowa przyszła na sesję z transparentem: "Dzikie zwierzę woła o pomoc".
 • Radni chcą, by do 15 kwietnia Jacek Majchrowski, prezydent miasta przeprowadził i przedstawił wyniki analizy możliwości prawnych, finansowych i technicznych utworzenia takiego ośrodka oraz jego lokalizację.

- Kraków jest jedynym dużym miastem, które takiego ośrodka nie ma. Gdynia, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Łódź, Wrocław, Warszawa, Przemyśl w różny sposób rozwiązały już ten problem. Mogą to być ośrodki prowadzone przez Lasy Państwowe lub przez organizacje pozarządowe albo przez weterynarza. W Krakowie działa tylko doraźnie pogotowie dla dzikich zwierząt, ale nie ma ono gdzie tych zwierząt odwozić - mówiła Joanna Wójcik z Fundacji "Dzika Klinika" Centrum Pomocy dla Dzikich Zwierząt.

- Rośnie świadomość ekologiczna wśród mieszkańców, którzy zauważają problem z dzikimi zwierzętami. Zwierzęta wkraczają do miasta i coraz więcej jest gatunków nie tylko łownych, ale także chronionych. Wiele gatunków występuje okresowo albo migruje przez miasto i ulega różnym wypadkom - dodała Wójcik. Podkreśliła, że zwierzęta muszą być leczone i rehabilitowane w odpowiednich warunkach.

Radny PO  mówił, że liczba interwencji dotyczących dzikich zwierząt na terenie Krakowa rośnie. Według danych Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania liczba śmiertelnych zdarzeń ze zwierzętami wahała się w latach 2013-2017 od 711 do 919 rocznie, a dane te obejmują prawdopodobnie jedynie zwierzęta większe.

- Pamiętam, kiedy ranna sarna znaleziona na ul. Dożynkowej nie doczekała się pomocy, choć osoba, która to widziała interweniowała u wielu służb. To pokazuje że system, który mamy dzisiaj, trzeba zmienić - mówił Krzysztonek. - Ten ośrodek ma być pierwszym krokiem do budowania tego systemu, miejscem, gdzie chore i ranne zwierzęta przejdą rehabilitację zanim wrócą do środowiska naturalnego - dodał.

Czytaj więcej: Bezdomne i dzikie zwierzęta coraz większym wyzwaniem straży miejskiej

Jak podkreślił, musi to być miejsce prowadzące pełną i transparentną dokumentację, w którym decyzję o ewentualnej eutanazji zwierzęcia będą podejmować osoby uprawnione. - Mieszkańcy muszą mieć świadomość, że zwierzęta oddają w dobre ręce - powiedział radny.

Radny klubu PiS Tomasz Urynowicz apelował o precyzyjne zdefiniowanie dzikich zwierząt oraz o rozwiązanie problemu zwierząt egzotycznych, które ludzie dostają w prezencie, ale potem uwalniają. Radna Anna Szybist mówiła, że umowę dotyczącą zwierząt egzotycznych miasto podpisało z Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami.

- Dzikimi zwierzętami zajmuje się w Krakowie obecnie powołane do tego pogotowie. Ma je kto odebrać po wypadku lub interwencji mieszkańców, ale muszą być bardzo daleko transportowane, żeby mogły przejść rehabilitację. To bez sensu. Jesteśmy dużym miastem, takich przypadków jest bardzo dużo i powinniśmy mieć miejsce w Krakowie lub pod Krakowem, w którym uratowane dzikie zwierzęta możemy przywrócić naturze - mówiła Szybist.

Za przyjęciem uchwały było 40 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Konrad Francuz, 2018-02-08 18:34:16

  Jestem jednym z przedstawicieli MIESZKAŃCÓW miasta Krakowa, którzy przyszli na sesję Rady miasta z transparentem "Dzikie zwierze woła o pomoc". Proszę o jak najszybsze sprostowanie nie rzetelnej informacji zawartej w artykule. Nie jesteśmy żadną organizacją ekologiczną jak napisano powyżej... a jedynie MIESZKAŃCAMI miasta Krakowa zaniepokojonymi obecną sytuacją. O tym, że na Radę przyszła delegacja mieszkańców niejednokrotnie wspominał w swoich przemówieniach Radny Wojciech Krzysztonek cytowany w artykule.  rozwiń