PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie rośliny pomogą walczyć z pyłami

  • JL    12 stycznia 2016 - 07:53
W Krakowie rośliny pomogą walczyć z pyłami

W Krakowie w walce ze smogiem pomogą rośliny wyłapujące pył. Fot. Pixabay.com

W walce ze smogiem pomogą rośliny wyłapujące pył. Na początek obsadzone nimi zostaną ekrany akustyczne w ciągu ulic Grota-Roweckiego – Bobrzyńskiego – Czerwonych Maków.
Zarząd Zieleni Miejskiej będzie sadził w Krakowie rośliny, które pomogą wyłapywać szkodliwy pył. Są to głównie pnącza – choćby milin amerykański, różne rodzaje winorośli i wiciokrzewów, ale także krzewy – irgi czy berberysy.

– W najbliższym roku planujemy obsadzenie pnączami ekranów wzdłuż odcinka Grota–Roweckiego – Bobrzyńskiego – Czerwonych Maków. Część tego odcinka ozdobią rośliny pozyskanie w ramach działań inicjatyw lokalnych w oparciu o projekt „Dzielnice Planują”. Koszty z tym związane zostaną pokryte z pieniędzy Dzielnicy VIII Dębniki – informuje Katarzyna Przyjemska z ZZM.

Poza pnączami sadzone będą również krzewy okrywowe. Co ważne, akcja odbędzie się z udziałem mieszkańców, którzy sami na przygotowanym wcześniej przez ZZM terenie oraz pod okiem fachowców sadzić będą zaprojektowane rośliny.

Akcja na Ruczaju to część planu nasadzania roślin pyłochłonnych wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Poza ekranami w planach jest również obsadzenie pnączami muru na skrzyżowaniu al. Kijowskiej i ul. Nawojki przy SP nr 12. Zgodnie z planem, rośliny wyłapujące pył mają rosnąć wzdłuż ulic Czarnowiejskiej, Konopnickiej, Królewskiej, al. Krasińskiego, Armii Krajowej i Witosa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • MW, 2016-01-15 12:27:43

    A może by tak walczyć z przyczynami a nie skutkami?