PARTNER PORTALU
  • BGK

W miastach mało miejsc dla nowych drzew

  • PAP    11 października 2011 - 15:48
W miastach mało miejsc dla nowych drzew

Rozpoczęła się 9 edycja Święta Drzewa. We wtorek przed siedzibą Biblioteki Śląskiej w Katowicach posadzono cztery sadzonki drzew ku czci czterech polskich noblistów z dziedziny literatury.
Dziewiąta edycja programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa została zainaugurowana posadzeniem czterech sadzonek lipy w centrum Katowic, ale - jak powiedział - prezes Klubu Gaja z Wilkowic k. Bielska-Białej, w dużych miastach jest coraz mniej wolnych miejsc do tego typu celów.

"Program Święto Drzewa realizujemy od dziewięciu lat. W dużych miastach nie można posadzić drzewa w przypadkowym miejscu. W Warszawie trzeba starać się o zgodę konserwatora zabytków, w innych miastach też brakuje miejsc na nowe sadzonki, ponieważ teren jest cenny pod względem inwestycyjnym" - tłumaczył we wtorek w Katowicach Jacek Bożek.

Podkreślił, że na wsiach, program wdraża się o wiele łatwiej. "Dzieci wychodzą ze szkoły i po prostu idą sadzić drzewa, być może dlatego zaangażowanie wiejskich szkół jest ogromne" - dodał.

Nadleśniczy nadleśnictwa Katowice, Tadeusz Norman powiedział, że zainteresowanie sadzonkami jest spore. "W ostatnim czasie otrzymałem od szkół zamówienie, na tak wyszukane sadzonki jak limba i wiąz" - tłumaczył Norman.

Klub Gaja, który organizuje Święto Drzewa od dziewięciu lat, z każdą nową edycją przygotowuje kolejne propozycje konkursowe dla szkół w całym kraju, które mają być alternatywą dla sadzenia drzew.

"Jeśli chcemy wzbudzić zainteresowanie przyrodą, a jest kłopot z wbiciem łopaty w ziemię, to w zamian proponujemy inne aktywności. Jedną z nich jest udział w konkursie Drzewo Roku, w którym wybieramy najpiękniejsze drzewo w Polsce" - tłumaczył ekolog.

Laureatem pierwszej edycji konkursu Drzewo Roku 2011 został dąb Grot z Dęblina w woj. lubelskim. Na drugim miejscu znalazł się buk Anton z Katowic-Giszowca (woj. śląskie), a na trzecim - platan z Koźminka (woj. wielkopolskie). Jury wybrało zwycięzców spośród 85 zgłoszeń nadesłanych z całego kraju m.in. przez uczniów. Głosowanie odbyło się przez internet.

Na zgłoszenia drzew do drugiej edycji konkursu, Klub Gaja, będzie czekał do końca listopada tego roku, a wyniki ogłosi wiosną 2012 roku. Zgłoszenie powinno zawierać zdjęcie oraz historię drzewa.

W ramach zainaugurowanej we wtorek 9 edycji Święta Drzewa - oprócz sadzenia drzew i konkursu na Drzewo Roku - odbędzie się także: konkurs dla nauczycieli szkół podstawowych na najlepszych scenariusz lekcji poświęconej drzewom.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.