PARTNER PORTALU
  • BGK

W nadleśnictwie Rymanów będą przypominać symbiozę lasu i pszczół

  • bad/PAP    5 czerwca 2016 - 14:47
W nadleśnictwie Rymanów będą przypominać symbiozę lasu i pszczół
Las pszczelarski, las bartny. Fot. pixabay

W nadleśnictwie Rymanów w Beskidzie Niskim leśnicy i pszczelarze rozpoczęli projekt edukacyjny pod nazwą "Las pszczelarski, las bartny". "Chcemy przypomnieć o odwiecznej symbiozie lasu i pszczół"- powiedział jeden z inicjatorów przedsięwzięcia Marek Barzyk.
"W Odrzechowej na kilkunastoarowej ogrodzonej działce w głębi lasu powstaje pasieka, która będzie składać się z 30-40 uli. Oprócz niej w najbliższych tygodniach m.in. na drzewach pojawią się także barcie" - poinformował Barzyk.

Jak dodał zaplanowano ustawienie kilku rodzajów barci: umieszczone na drzewach czy barcie leżące na ziemi. "Wszystkie one mają ilustrować dzieje bartnictwa" - zaznaczył.

Natomiast historię wywodzącego się z bartnictwa współczesnego pszczelarstwa będzie można poznać oglądając liczącą kilkadziesiąt uli pasiekę. "Tutaj też mamy różne typy i rodzaje uli. Obok tych używanych obecnie są także ule, w których hodowlą pszczół zajmowali się nasi dziadowie" - wyjaśnił Barzyk.

O dziejach bartnictwa i pszczelarstwa oraz ścisłych związkach pszczół ze środowiskiem leśnym opowie kilkanaście tablic informacyjnych. Pasiekę i barcie zlokalizowano obok leśnej drogi, którą zazwyczaj wędrują turyści.

Leśnicy i pszczelarze zadbają również o rosnący wokół pasieki i barci las. "W promieniu dwóch-trzech kilometrów dwa razy w roku będziemy sadzić gatunki drzew, krzewów i roślin przyjaznych dla pszczół; takich, które dostarczają pszczołom nektar i pyłek. Dotyczy to m.in. lipy, jaworu" - podkreślił Barzyk.

Jak dodał nasadzenia potrwają co najmniej pięć lat. "Mamy nadzieję, że nasz las pszczelarski będzie rozrastał się" - podkreślił.

Ule i barcie są zasiedlane pszczołami hodowanymi przez miejscowych pszczelarzy.

Prace przy budowie pasieki i kilku barci bezpłatnie wykonują pszczelarze. Z kolei nadleśnictwo Rymanów pomaga m.in. sadzić las, ogrodziło teren wokół pasieki, wykonało tablice informacyjne.

Pierwsze wycieczki w "Lesie pszczelarskim, lesie bartnym" pojawią się jeszcze w czerwcu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • rzeszowianka, 2016-07-04 13:08:39

    Gmina Rymanów oraz Rymanów Zdrój to miejsca do których warto przyjeżdżać wspaniałe tereny ,Karol Wojtyła. a dzisiaj już święty Jan Paweł II przybywał tu z młodzieżą akademicką do dzisiaj można znaleźć ślady Jego pobytu. Dlatego cieszy ,że tak teraz prężnie się rozwijają i tyle lokalnych inicjatyw ...powstaje.Zachęcam do przyjazdu , sama co roku spędzam tu wypoczynek i poznaję uroki tych miejsc.Cieszę się ,że planowana jest droga S-19 może doczekam ?  rozwiń