PARTNER PORTALU
  • BGK

W Nowym Stawie uruchomiony zostanie Park Wiatrowy

  • PAP    10 maja 2012 - 17:26
W Nowym Stawie uruchomiony zostanie Park Wiatrowy

W 2013 r. planowane jest uruchomienie Parku Wiatrowego Nowy Staw (Pomorskie) o łącznej mocy 38,95 MW. Praca 19 turbin wiatrowych ma zapewnić prąd 50 tys. gospodarstw domowych. Inwestycję realizuje spółka RWE Renewables, która jest częścią koncernu RWE AG.
Robert Macias, członek Zarządu RWE Renewables poinformował w czwartek PAP, że w Nowym Stawie "budowane są już drogi dojazdowe do farmy; w kolejnym etapie powstawać będą fundamenty, instalowane będą kable i linie wysokiego napięcia".

- We wrześniu ma rozpocząć się montaż turbin wiatrowych, a zakończenie budowy planowane jest na marzec 2013 roku - dodał.

Powiedział, że "komercyjne uruchomienie siłowni planowane jest na połowę 2013 r.".

Wieże mają mieć wysokość 146,15 m. Hałas emitowany przez wiatrak ma się mieścić w przedziale 99,5-104,2 dB.

Całkowita powierzchnia farmy uwzględniona w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Nowy Staw wynosi ok. 50 ha. Macias zwrócił uwagę, że "rozważana jest możliwość rozwoju i dalsza rozbudowa farmy w przyszłości".

RWE w Polsce od 2009r. uruchomiło trzy Parki Wiatrowe: Suwałki, Piecki (Suwalszczyzna) i Tychowo (Zachodniopomorskie) o łącznej mocy 108 MW. Na koniec 2011 r. farmy wytwarzały ponad 200 tys. MWh energii.

Pierwszą, pilotażową inwestycją RWE w OZE (Odnawialne Źródła Energii) w Polsce była uruchomiona w 2009 siłownia Suwałki. 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW, wytwarza łącznie 80 tys. kWh energii elektrycznej rocznie.

W ub. roku koncern uruchomił parki wiatrowe w Pieckach i w Tychowie. Park Wiatrowy Piecki ma moc 32 MW (16 turbin o mocy 2 MW każda) i może wytworzyć rocznie ponad 60 tys. MWh energii elektrycznej. Farma wiatrowa w Tychowie, posiadająca 15 turbin o mocy 2,3 MW każda, może wytwarzać rocznie 65 tys. MWh energii elektrycznej.

Macias poinformował, że "przy budowie każdej farmy pracę znajduje kilkaset osób". Zwrócił uwagę, że "wytwarzanie energii w farmach wiatrowych RWE pozwala na uniknięcie obecnie emisji CO2 na poziomie około 200 tys. ton rocznie".

Twierdzi, że "inwestycje RWE w Polsce są przyjaźnie przyjmowane przez gminy i społeczność lokalną".

- Gmina z tytułu zlokalizowania siłowni na jej terenie pobiera podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości tej nieruchomości - poinformował.

Zaznaczył, że "w przypadku obszaru typowo rolniczego stanowi to znaczącą pozycję w przychodach do gminnego budżetu".

- Społeczność lokalna, na terenie której powstaje park wiatrowy, korzysta z wyremontowanych bądź nowo wybudowanych dróg przez inwestora - dodał.

RWE w Polsce (na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce) planuje do 2015 r. wybudować elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 300 MW.

- Szczegóły planów rozwojowych spółki są objęte poufnością - odpowiedział Macias na pytanie ws. planowanych inwestycji w Polsce.

RWE zarządza obecnie parkami wiatrowymi w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii o łącznej mocy 1,6 GW, a kolejny 1 GW jest w trakcie budowy.

RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Jest notowana na giełdach w Niemczech i Szwajcarii. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 70 tys. osób. Zaopatruje 16 mln klientów w energię elektryczną i 8 mln klientów w gaz. W roku finansowym 2010 przychody RWE wyniosły 48 mld euro.

Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są: RWE Polska oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. RWE Polska w 2010r. odnotowała sprzedaż energii na poziomie 6,6 tys. GWh i przychody w wysokości ponad 2,8 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.