PARTNER PORTALU
  • BGK

W Opalenicy powstała farma wiatrowa za 100 mln zł

  • aw/PAP    20 października 2015 - 16:12
W Opalenicy powstała farma wiatrowa za 100 mln zł

Zainstalowane pod Opalenicą turbiny mają po 150 m wysokości (fot.arch)

Na terenie gminy Opalenica powstała nowa farma wiatrowa. Siedem zainstalowanych turbin wiatrowych może generować łącznie prawie 17 MW mocy. Budżet inwestycji wyniósł ponad 100 mln zł.
Każdy z wiatraków ma moc 2,4 MW. Farma wiatrowa została podłączona do sieci średniego napięcia. Nowa farma może zasilić w prąd ok. 21 tys. gospodarstw domowych.

Zainstalowane pod Opalenicą turbiny mają po 150 m wysokości, a średnica wirnika każdej z nich wynosi 117 metrów. RWE przekazuje, że w ramach prac również przygotowano i zmodernizowano prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych.

Jak przekazał we wtorek (20 października) członek zarządu RWE Renewables Polska Robert Macias, "konsekwentnie realizowane są inwestycje RWE w odnawialne źródła energii w Polsce, a otwarcie parku wiatrowego w Opalenicy oznacza zakończenie kolejnego przedsięwzięcia".

Park wiatrowy w Opalenicy i co dalej?

"Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią do końca br. planujemy powiększyć nasz portfel energetyki wiatrowej w Polsce do 240 MW. Jesteśmy już na ostatniej prostej, biorąc pod uwagę to, że właśnie rozpoczęliśmy rozruch 14 turbin o mocy 2 MW każda w farmie wiatrowej Nowy Staw II" - dodał Macias.

Koncern zapowiada, że do końca tego roku odda do eksploatacji farmę "Nowy Staw II" (Pomorskie) o mocy 28 MW. Łączna moc ośmiu farm wiatrowych RWE w Polsce przekroczy wtedy 240 MW; pozwoli na zasilenie odnawialną energią elektryczną 250 tys. gospodarstw domowych.

Oprócz "Opalenicy" i "Nowego Stawu II" RWE eksploatuje w Polsce sześć lądowych parków wiatrowych, które są zlokalizowane w trzech regionach: "Nowy Staw I" położony w pobliżu Gdańska, "Krzęcin" i "Tychowo" na Pomorzu Zachodnim oraz sąsiadujące ze sobą farmy wiatrowe w Suwałkach, Pieckach i Taciewie w województwie podlaskim.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.