W Opalenicy powstała farma wiatrowa za 100 mln zł

Na terenie gminy Opalenica powstała nowa farma wiatrowa. Siedem zainstalowanych turbin wiatrowych może generować łącznie prawie 17 MW mocy. Budżet inwestycji wyniósł ponad 100 mln zł.
W Opalenicy powstała farma wiatrowa za 100 mln zł
Zainstalowane pod Opalenicą turbiny mają po 150 m wysokości (fot.arch)

Każdy z wiatraków ma moc 2,4 MW. Farma wiatrowa została podłączona do sieci średniego napięcia. Nowa farma może zasilić w prąd ok. 21 tys. gospodarstw domowych.

Zainstalowane pod Opalenicą turbiny mają po 150 m wysokości, a średnica wirnika każdej z nich wynosi 117 metrów. RWE przekazuje, że w ramach prac również przygotowano i zmodernizowano prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych.

Jak przekazał we wtorek (20 października) członek zarządu RWE Renewables Polska Robert Macias, "konsekwentnie realizowane są inwestycje RWE w odnawialne źródła energii w Polsce, a otwarcie parku wiatrowego w Opalenicy oznacza zakończenie kolejnego przedsięwzięcia".

Park wiatrowy w Opalenicy i co dalej?

"Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią do końca br. planujemy powiększyć nasz portfel energetyki wiatrowej w Polsce do 240 MW. Jesteśmy już na ostatniej prostej, biorąc pod uwagę to, że właśnie rozpoczęliśmy rozruch 14 turbin o mocy 2 MW każda w farmie wiatrowej Nowy Staw II" - dodał Macias.

Koncern zapowiada, że do końca tego roku odda do eksploatacji farmę "Nowy Staw II" (Pomorskie) o mocy 28 MW. Łączna moc ośmiu farm wiatrowych RWE w Polsce przekroczy wtedy 240 MW; pozwoli na zasilenie odnawialną energią elektryczną 250 tys. gospodarstw domowych.

Oprócz "Opalenicy" i "Nowego Stawu II" RWE eksploatuje w Polsce sześć lądowych parków wiatrowych, które są zlokalizowane w trzech regionach: "Nowy Staw I" położony w pobliżu Gdańska, "Krzęcin" i "Tychowo" na Pomorzu Zachodnim oraz sąsiadujące ze sobą farmy wiatrowe w Suwałkach, Pieckach i Taciewie w województwie podlaskim.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE