PARTNER PORTALU
  • BGK

W Opolu sprawdzisz stan powietrza w komórce lub komputerze

  • TK    14 lutego 2018 - 17:12
W Opolu sprawdzisz stan powietrza w komórce lub komputerze
Opole dołączyło do miast z mobilnymi narzędziami antysmogowymi (Fot. Pixabay)

Opole dołączyło do miast wykorzystujących nowoczesne antysmogowe narzędzia. Ruszył serwis internetowy, w którym można sprawdzić jakość powietrza z trzydniowym wyprzedzeniem.
Serwis dostępny jest pod adresem: https://opole.evertop.pl/. Jest również możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji mobilnej na telefon z systemem Android.

Sam pomysł nie jest nowy. Już w 2015 r. Główny Inspektorat Środowiska w Warszawie uruchomił aplikację, która na bieżąco podaje aktualny stan powietrza, monitorowany przez 140 automatycznych stacji w całym kraju. Różnica polega jednak m.in. na tym, że w aplikacji GIOŚ nie można sprawdzić prognoz jakości powietrza.

A to właśnie jeden z elementów, na którym zależało władzom Opola, kiedy zlecały chorzowskiej firmie Evertop stworzenie aplikacji i serwisu internetowego. Chodziło o to, aby mieszkańcy mogli z wyprzedzeniem zaplanować aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

W bazie danych serwisu znajdują się m.in. informacje od władz samorządowych dotyczące liczby kominów w mieście a także ilości zanieczyszczeń pochodzących z pieców grzewczych czy kotłowni węglowych. Prognozując stan powietrza, serwis analizuje dane w oparciu o dane meteorologiczne.

Czytaj również: Aplikacja mobilna ekoGdańsk pozwoli sprawdzić stan powietrza w mieście

Prognozy powietrza na opolskim serwisie są bardzo dokładne. Można sprawdzić nie tylko stan powietrza w całym mieście, ale nawet w jego poszczególnych dzielnicach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • INSPEKTOR, 2018-02-15 09:40:53

    Główny Inspektorat Ochrony środowiska jest monopolista w wykonywaniu pomiarów jakości powietrza. Niestety nie mamy do tych wyników zaufania. Konkurencja nie śpi, wyniki z innych urzadzeń,zakupionych często przez osoby prywatne różnia się znacznie od oficjalnych Przyszłość wszystkich pomiarów należe...ć bedzie do dronów i niezależnych instytucji badawczych. Tylko po co utrzymywać niewiarygodny GIOS z naszych podatków,  rozwiń