PARTNER PORTALU
  • BGK

W Podlaskiem ruszył odstrzał dzików w związku z ASF

  • PAP/JS    13 kwietnia 2016 - 20:53
W Podlaskiem ruszył odstrzał dzików w związku z ASF
W regionie odstrzelonych ma być ponad 1,7 tys. dzików (fot.sxc.hu)

• W Podlaskiem ruszył odstrzał sanitarny dzików w ramach walki z wirusem ASF; od początku kwietnia odstrzelono ok. 40 dzików.
• W regionie odstrzelonych ma być ponad 1,7 tys. dzików - poinformowano na konferencji w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.
• Podlaskie jest jak dotąd jedynym województwem, gdzie wystąpił wirus afrykańskiego pomoru świń u dzików (90 przypadków), odnotowano też trzy ogniska tego wirusa u trzody chlewnej.
By walczyć z ASF, minister rolnictwa zdecydował o odstrzale sanitarnym 40 tys. dzików w pasie o szerokości 50 km wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Obejmuje on łącznie 312 gmin, z tego 78 objętych restrykcjami w związku z ASF (poza parkami narodowymi).

Rozporządzenie ministra w tej sprawie ukazało się w lutym. Zakłada ono zmniejszenie populacji tak, by na jeden kilometr kwadratowy przypadało średnio 0,5 dzika. Odstrzał sanitarny jest dodatkowym odstrzałem, poza bieżącymi planami łowieckimi. Na realizację rozporządzenia przeznaczono kilkanaście mln zł.

Wicewojewoda podlaski Jan Zabielski podkreślił, że problem ASF dotyczy dzików, za sprawą których wirus się rozprzestrzenia i dlatego głównym celem jest ograniczenie liczebności tych zwierząt. "Jest to wielki problem, problem społeczny. Rolnicy mają problem ze zbytem trzody chlewnej" - mówił wicewojewoda. Apelował, by dziki były redukowane nie tylko w ramach odstrzałów sanitarnych, ale też w ramach bieżących planów łowieckich, bo tylko wtedy można "uzyskać efekt".

Członek zarządu województwa Stefan Krajewski przypomniał, że Podlaskie zmaga się z problemem ASF od dwóch lat i rozwiązanie tych spraw jest "bardzo ważne", bo są np. sygnały, że zakłady, które wcześniej deklarowały skup trzody od rolników nie chcą tego robić, a rolnicy z obszaru z ograniczeniami rezygnują z hodowli.

Krajewski powiedział, że w Podlaskiem odstrzał sanitarny odbywa się w 12 powiatach, choć nie we wszystkich gminach. Dodał, że już wiadomo, że odstrzał nie będzie prowadzony we wszystkich obwodach łowieckich, bo są takie, gdzie dzików jest mało.

Czytaj: Ustawy o OZE: Ministerstwo Energii zaprezentuje założenia nowelizacji

Wojewódzki lekarz weterynarii Henryk Grabowski poinformował, że w Podlaskiem w ramach odstrzału sanitarnego ma być odstrzelonych ponad 1,78 tys. dzików, najwięcej - 427 w powiecie białostockim. Jak dotąd odstrzelono ok. 40 dzików.

"Nie jest to może duża ilość, ale sezon łowiecki dopiero się rozpoczął 1 kwietnia" - mówił Grabowski. Dodał, że w Podlaskiem jest zawartych łącznie 77 umów na 77 obwodów łowieckich, gdzie odstrzał sanitarny jest obowiązkowy. Wyjaśnił, że to te obwody, gdzie obecnie jest statystycznie więcej niż pół dzika na km kw. Jest też kolejnych 207 umów na fakultatywne - a nie obowiązkowe - odstrzały sanitarne w innych obwodach, gdzie dzików jest mniej (0,3-0,4 dzika na km kw.).

Szef białostockiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego Jarosław Żukowski powiedział, że dzików w regionie generalnie jest mniej za sprawą intensywnych odstrzałów prowadzonych od dwóch lat.

Według Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku z zimowej inwentaryzacji zwierzyny wynika, że populacja dzików znacznie się zmniejszyła. Obecnie dzików w regionie jest ok. 12,5 tys. Dla porównania Piotr Wawrzyniak z RDLP podał, że w sezonie łowieckim 2015-2016 było to 15,4 tys.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.