PARTNER PORTALU
  • BGK

W powiatach o klimatycznych problemach

  • ZWI    28 września 2012 - 11:23
W powiatach o klimatycznych problemach

Podyskutujmy o klimacie! - to hasło, pod którym ruszy w październiku cykl 90 powiatowych debat klimatycznych. Organizatorzy debat chcą, aby ochrona klimatu stała się istotnym punktem w strategiach rozwoju powiatów.
Ostatnio obserwowane zjawiska pogodowe powodujące straty gospodarcze przestają być traktowane w kategoriach anomalii pogodowych. Coraz silniejsze trąby powietrzne, nagłe burze z gradobiciem w lecie, przedłużające się okresy suszy lub lokalne podtopienia po nagłych, obfitych deszczach przekonują o istnieniu zmian klimatu nawet najzagorzalszych sceptyków.

Jak wynika z wielu analiz, zmiany klimatu w dużej mierze spowodowane są przez działalność człowieka, która zwiększa emisję CO2 do atmosfery. Powoduje to ocieplenie klimatu i jego nieprzewidywalne zmiany.  Istotne zatem staje się zarówno ograniczenie emisji CO2, jaki i adaptacja do zmian klimatu. A jak przekonują pomysłodawcy debat, eksperci z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, „sposobów” na klimat w powiecie  jest wiele.   

W ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów organizatorzy debat chcą zachęcić mieszkańców nie do narzekań na klimat, ale do konstruktywnej dyskusji o tym  jak się do jego zmian adaptować. Co robić w powiecie, aby ograniczyć emisję CO2 i jednocześnie oszczędzić pieniądze, aby zamiast na ogrzewanie przeznaczyć je np.: na przybory szkolne dla dzieci lub dodatkowe świadczenia lekarskie.

Podczas spotkań zwracana będzie też uwagę na fakt wyczerpywania się surowców naturalnych i w związku z tym wzrost ich cen. Przykładem dobrych praktyk na rzecz ochrony klimatu w powiatach są rozwiązania z przyjęto w Kornwalii, jednego z biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii. Tam rozwiązania i działania pro klimatyczne przyczyniły się, z jednej strony, do poprawy życia i zdrowia wielu mieszkańców, a z drugiej strony do dużych oszczędności w budżecie regionu  – wyjaśnia Wojciech Szymalski koordynator projektu Dobry klimat dla Powiatów.

Podczas debat uczestnicy zastanowią się nad uwarunkowaniami dla rozwoju gospodarki regionu, jakie wynikają ze zmian klimatu oraz adaptacji do nich. Celem debaty będzie dyskusja na temat rozwoju gospodarczego powiatu do 2030 roku, biorąc pod uwagę zmieniające się uwarunkowania klimatyczne.

Podjęta zostanie dyskusja na temat tego, jak powinna wyglądać przyszłość powiatu w związku z ryzykiem zmiany klimatu. Czy powiat może stać się samowystarczalny energetycznie i czysty ekologicznie? Jak powiat może zaadaptować się do nowych warunków klimatycznych?

Debaty organizowane są przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Większość debat objętych jest  patronatem  lokalnych starostw powiatowych. Lista powiatów i data  debat znajduje się tu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.