PARTNER PORTALU
  • BGK

W regionach trwa akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

  • PAP/Gazeta Polska Codziennie    30 kwietnia 2014 - 07:13
W regionach trwa akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

- W kilku województwach trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Jak pokazują statystyki, problem wścieklizny wśród lisów został wyeliminowany w zachodniej i środkowej Polsce.
Przypadki zwierząt, a zwłaszcza lisów, chorych na wściekliznę zdarzają się w Polsce sporadycznie. W województwie śląskim w ciągu ostatnich 11 lat wykryto zaledwie 7 takich przypadków, z tego dwa dotyczyły psów, a jeden nietoperza. Podobnie jest na Mazowszu, gdzie wścieklizny wśród lisów nie odnotowano od 2009 r. Mimo to oba województwa przeprowadzają szeroko zakrojoną akcję szczepień lisów - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Inspektorat weterynaryjny chwali się skutecznością swoich działań. "Badamy lisy odstrzelone przez myśliwych. Z 2,5 tys. przebadanych w ubiegłym roku 95 proc. było zaszczepionych. 93 proc. z nich stało się odpornych na wściekliznę" - podkreśla inspektor weterynaryjny Marzena Jędrzejewicz.

Jednocześnie wyeliminowany został główny naturalny czynnik regulujący liczebność lisów. W 2000 r. ich liczbę szacowano na 145 tys. sztuk. W 2012 r. wzrosła ona aż do 212 tys. sztuk. Wraz z rosnącą liczbą lisów spada liczba zwierząt, które są składnikiem "menu" tych zwierząt - zajęcy, kuropatw, bażantów czy głuszców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.