PARTNER PORTALU
  • BGK

W Sanoku usunięto 23 tony azbestu

  • PAP    22 listopada 2011 - 13:02
W Sanoku usunięto 23 tony azbestu

23 tony azbestu usunięto w Sanoku podczas tegorocznej akcji likwidującej odpady niebezpieczne, zawierające ten materiał – poinformowała rzeczniczka sanockiego ratusza Agnieszka Frączek.
„Miasto pomaga mieszkańcom w pozbyciu się tego kłopotu, organizując, najczęściej na przełomie października i listopada, specjalne akcje” – powiedziała Frączek.

Samorząd pokrywa koszty odbioru, transportu i unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest. Natomiast mieszkańcy we własnym zakresie muszą przygotować odpad do wywozu.

„W ciągu kilku lat w Sanoku udało się usunąć ponad 100 ton azbestu, a jest to dopiero niecała połowa tego, co jeszcze zostało” – dodała rzeczniczka.

Specjaliści szacują, że w Polsce do usunięcia jest jeszcze ok. 14 mln ton wyrobów zawierających szkodliwą substancję.

W latach 80. azbest uznano za jeden z najbardziej powszechnych czynników rakotwórczych. Większość zawierających go wyrobów jest źródłem emisji praktycznie niezniszczalnych włókien azbestowych. Ich wdychanie i gromadzenie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego, po kilkunastu latach grozi pojawieniem się nowotworów.

Rakotwórczy materiał stosowano na szeroką skalę w polskim budownictwie, zwłaszcza w latach 60. Azbestowymi płytami – w postaci eternitu – pokrywano dachy, a także elewacje budynków. Materiał znalazł zastosowanie też m.in. w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych oraz w przemyśle chemicznym.

Usuwanie azbestu z budynków wymusza na Polsce Unia Europejska. Zgodnie z unijną dyrektywą mamy na to czas do 2032 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.