PARTNER PORTALU
  • BGK

W Skierniewicach budowa biogazowni może się nie udać

  • Przegląd prasy/Dziennik Łódzki    21 stycznia 2010 - 13:42

Mieszkańcy Skierniewic protestują przeciwko budowie biogazowni w pobliżu ich domów - informuje Dziennik Łódzki. BioEnergy Project zastrzega, że jeśli władze miasta będą utrudniać budowę, zrezygnują z inwestycji.
Władze Skierniewic nałożyły na firmę BioEnergy Project obowiązek wykonania raportu oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko. Ale firma odwołała się od tego postanowienia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO uchyliło decyzję Urzędu Miasta Skierniewice i nakazało magistratowi ponownie rozpatrzyć sprawę.

Biogazownia, czyli zakład przetwarzający m.in. odpady organiczne na energię, miałby powstać na działce przy Zakładzie Energetycznym w Skierniewicach. Tu inwestor sprzedawałby wyprodukowaną energię elektryczną. W listopadzie, gdy mieszkańcy dowiedzieli się o planowanej budowie, napisali protest do prezydenta.

- Inwestor wskazał też, że nie jest to teren, który wymagałby takiego raportu - mówi sprawozdawca SKO. - A Urząd Miasta w wydanej decyzji nie wyjaśnił dość jasno, dlaczego taka ocena jest konieczna.

Magistrat ma ponownie rozpatrzyć sprawę.

Zofia Ossowska z BioEnergy twierdzi tymczasem, że planowana przez nich inwestycja nie wymaga raportu. - Raport jest obowiązkowy, gdy chodzi o tzw. inwestycję z pierwszej grupy. Nawet samo miasto zakwalifikowało nas do drugiej grupy - przypomina Ossowska. - Ponadto raport może kosztować nawet 40 tys. zł. Chcemy więc, by prezydent sprecyzował, czy życzy sobie takiej inwestycji w mieście - dodaje. - Jeśli o każde pozwolenie będziemy musieli tak walczyć z miastem, zrezygnujemy z inwestycji. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • sasza, 2010-06-11 01:51:41

    a Burmistrz sam nie moze zlecić wykonania raportu?
  • X, 2010-01-29 09:42:02

    Czy w jakimś mieście w Polsce powstała już bigazownia? Czy jakakolwiek bigazownia została wybudowana? Jak spółka BioEnergy może określić wpływ na środowisko i zagrożenia skoro nie prowadziła jeszcze inwestycji w naszych warunkach klimatycznych.