PARTNER PORTALU
  • BGK

W środę z powodu smogu bezpłatne przejazdy na Śląsku i w Krakowie

  • PAP    6 marca 2018 - 15:53
W środę z powodu smogu bezpłatne przejazdy na Śląsku i w Krakowie
Bezpłatne przejazdy obowiązują na całej sieci KŚ, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki - Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec - Zakopane (Mat. pras.)

W środę wszystkie osoby, które zrezygnują z jazdy samochodem, będą mogły po raz kolejny tej zimy za darmo skorzystać z pociągów Kolei Śląskich. Regionalny przewoźnik organizuje taką akcję w związku ze spodziewanym smogiem. Bezpłatna komunikacja miejska będzie także w Krakowie. Po raz pierwszy użytkownicy aut będą mogli też skorzystać z bezpłatnej kolei w Aglomeracji Krakowskiej.
Prognozy wskazują, że w środę, 7 marca na części obszaru woj. śląskiego stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu mogą znacząco przekroczyć dopuszczalne normy, sięgając wartości, w których jakość powietrza określana jest jako "bardzo zła".

O wprowadzeniu w związku z tym bezpłatnych przejazdów najpierw poinformowały we wtorek należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie. (Bezpłatne przejazdy obowiązują w środę na całej ich sieci, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane, od godziny 00.01 do 24.00).

Następnie informację o wprowadzeniu w środę bezpłatnych przejazdów także w innych środkach komunikacji publicznej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: autobusach, tramwajach i tyskich trolejbusach, przekazało biuro prasowe GZM. Dotąd na terenie Metropolii bezpłatne przejazdy z powodu smogu ogłaszane były trzykrotnie.

Zarówno w komunikacji miejskiej na terenie GZM, jak i w Kolejach Śląskich, bezpłatne przejazdy odbywają się na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Kierowcom (którzy nie muszą być właścicielami pojazdu) może towarzyszyć bezpłatnie jedna osoba.

W połowie stycznia br. zarząd GZM uzgodnił z organizatorami komunikacji miejskiej na swoim terenie oraz z Kolejami Śląskimi zasady ogłaszania bezpłatnej komunikacji w dni szczególnie wysokich stężeń smogu. Zgodnie z tym porozumieniem Koleje Śląskie wprowadzają prawo do bezpłatnych przejazdów w razie prognozowanych przekroczeń norm zanieczyszczeń powietrza przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych w prognozach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ).

Bezpłatne przejazdy w komunikacji miejskiej na obszarze GZM są ogłaszane, gdy prognozy przekroczenia norm dotyczą przynajmniej jednego z dwóch wyznaczonych przez WIOŚ obszarów obejmujących gminy i miasta GZM (chodzi o obszar centralny i/lub rybnicko-pszczyński).

Z wtorkowego komunikatu opublikowanego przez WIOŚ na stronie katowice.pios.gov.pl wynika, że ze względu na poziom pyłu zawieszonego jakość powietrza będzie w środę bardzo zła na obszarze centralnym, rybnicko-pszczyńskim, bielsko-cieszyńskim, w Bielsku-Białej oraz w dolinach beskidzkich.

Ponieważ Metropolia nie jest jeszcze organizatorem transportu publicznego, decyzja o bezpłatnych przejazdach z powodu smogu każdorazowo musi być sankcjonowana wewnętrznymi decyzjami poszczególnych organizatorów, którzy działają na jej obszarze: KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. Stąd zwykle GZM informuje o bezpłatnej komunikacji później, niż KŚ

A w Krakowie

Podobne rozwiązanie wprowadza na środę Kraków. Z bezpłatnych przejazdów będą mogły skorzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny samochodu osobowego wraz z tyloma osobami towarzyszącymi, ile miejsc siedzących jest w aucie. Nie ma przy tym znaczenia miejsce wydania dowodu, może to być także pojazd zarejestrowany na firmę.

Darmowa komunikacja na powyższych zasadach obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

I w całej Aglomeracji Krakowskiej 

W środę po raz pierwszy z bezpłatnych przejazdów koleją aglomeracyjną będą mogli skorzystać podróżni, którzy wybiorą podróż koleją zamiast samochodem. Bezpłatne przejazdy będą wykonywane przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne na obszarze Aglomeracji Krakowskiej ograniczonej stacjami: Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica.

Z przejazdów będą mogły skorzystać wszystkie osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnymi badaniami technicznymi. Do pociągów Kolei Małopolskich mogą one zabrać ze sobą tyle osób na ile zarejestrowany jest pojazd, natomiast w pociągach obsługiwanych przez Przewozy Regionalne bezpłatnie z okazicielem dowodu może pojechać jedna osoba towarzysząca.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.