PARTNER PORTALU
  • BGK

W Szczecinie na Żyznej staną lampy solarne

  • www.Bezrzecze24.pl    11 października 2012 - 12:03
W Szczecinie na Żyznej staną lampy solarne

Pod koniec września szczeciński magistrat wyłonił wykonawcę, który dostarczy, zainstaluje i będzie serwisował lampy solarne w Szczecinie.
Na początek miasto przetestuje 20 lamp na energię słoneczną. 4 z nich staną na naszym osiedlu, na ul. Żyznej. Wykonawca, od dnia zawarcia umowy, ma 90 dni na wykonanie zadania. Inwestycja jest objęta pięcioletnią gwarancją.

Montaż lamp solarnych to efekt współpracy urzędu miasta z radami osiedli. W tym roku wszystkie rady miały do swojej dyspozycji po 100 tys. zł, czyli w sumie blisko 4 mln zł z budżetu miasta na osiedlowe inwestycje.

Rada Osiedla Krzekowo-Bezrzecze wraz z mieszkańcami zdecydowała o przeznaczeniu pieniędzy właśnie na montaż oświetlenia. Padło na ulicę Żyzną, bo z przyczyn technicznych trudno na niej na razie wykonać tradycyjne oświetlenie.

Lampy zasilane będą za pomocą akumulatora pozyskującego energię z paneli fotowoltaicznych o mocy min. 2 x 180W i turbiny wiatrowej. Akumulatory mają gwarantować zasilanie lampy przez minimum 4 doby w skrajnie niekorzystnych warunkach (okres zimowy, pochmurno i bezwietrznie). Oprócz Bezrzecza, lampy solarne mają być zamontowane jeszcze w następujących lokalizacjach:

Żydowce – Klucz ul. Śremska 1 i Śremska 3 (2 lampy)
Pogodno ul. Kozietulskiego (5 lamp)
Golęcin – Gocław ul. Rolna – Koszalińska (8 lamp)
Wielgowo ul. Gościniec – Przedwiośnie (1 lampa)

Przetarg na „Dostawę, instalację i serwisowanie 20 sztuk lamp solarnych hybrydowych na terenie gminy miasto Szczecin” wygrała szczecińska firma RE Solar Energy Power z siedzibą przy ul. Krzywoustego 22/6, która zadanie wyceniła na 309.652,50 zł.

Nie tylko Szczecin testuje nowe lampy. Lampy solarne stanęły także w gminie Dobra m.in. w Mierzynie przy ulicy Nasiennej w pobliżu terenu sportowo-rekreacyjnego „Mierzynianka”, w Wołczkowie – w parku rodzinnym przy ulicy Lipowej, w Dobrej – w okolicy kościoła oraz w Łęgach – przy drodze powiatowej w kierunku Rzędzin i przy niedawno oddanej do użytku ścieżce rowerowej.

<!-- pagebreak //-->

Wielką zaletą zasilanych energią słoneczną latarni jest możliwość ustawienia ich prawie w dowolnym miejscu, bez konieczności prowadzenia specjalnego okablowania, które podwyższa koszty instalacji.

Latarnie testowane przez gminę Dobra zostały dostarczone przez firmę Solar Energy ze Szczecina. Koszt ustawienia lampy solarnej np. w Mierzynie wyniósł 7.400 zł. Trwałość zastosowanych źródeł światła LED wynosi do 50.000 godzin ciągłej pracy. Biorąc pod uwagę wzrastające koszty energii elektrycznej, przez które w zeszłym roku wyłączana była co druga latarnia znajdująca się przy bocznych drogach gminy Dobra, pomysł ustawienia lamp solarnych wydaje się trafiony.

W Polsce średnie napromieniowanie energią słoneczną wynosi około 1000 kWh/m2. Uwzględniając mniejsze nasłonecznienie zimą oraz sprawność paneli solarnych można przyjąć, że rocznie możliwe jest pozyskanie ok. 500 kWh/m2. Takie ogólnodostępne źródło energii staje się tym bardziej cenne, gdy weźmiemy pod uwagę stale wzrastające ceny energii.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.