PARTNER PORTALU
 • BGK

W Tarnobrzegu budują budki dla jerzyków, by je zatrzymać

 • bad    16 maja 2015 - 11:54
W Tarnobrzegu budują budki dla jerzyków, by je zatrzymać
Jerzyk jednego dnia jest w stanie złowić nawet 20 tys. owadów. Fot. wikipedia

Jeszcze tej wiosny na terenie Tarnobrzega zostanie zamontowanych sto budek lęgowych dla jerzyka zwyczajnego.
Budki, które zostaną zamontowane tej wiosny, dają szansę na osiedlenie się ptasich rodzin jeszcze w tym roku. Budki niezasiedlone będą czekały na swoich mieszkańców przez przyszłe lata.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie spadkowi populacji jerzyka zwyczajnego, która maleje przede wszystkim z powodu prac termomodernizacyjnych budynków mieszkalnych. Bardzo często podczas prowadzonych remontów występuje problematyka zamykania otworów i wszelkich szczelin w stropodachach, które są potencjalnymi siedliskami bytowania jerzyków.

W Tarnobrzegu budki dla jerzyków za 10 tys. zł

Ptaki te wtórnie – jako gatunki pierwotnie zamieszkujące tereny skaliste – zaadaptowały się do życia w warunkach miejskich i od lat bezproblemowo towarzyszą ludziom. Ponadto jerzyki w Polsce podlegają ścisłej ochronie.

Gmina Tarnobrzeg na realizację zdania - montażu 100 sztuk budek lęgowych pn."Ochrona jerzyka zwyczajnego Apus apus poprzez stworzenie miejsc lęgowych w formie budek zamontowanych na budynkach komunalnych" otrzyma dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w kwocie 4 050,00 zł. Natomiast szacowana wartość całego zadania wynosi 9 999,00 zł.

Poza budkami dla jerzyków, w tym roku zostaną także postawione wieże dla jerzyków, zgłoszone w ramach „budżetu obywatelskiego”. Trwa przygotowanie dokumentacji przetargowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • bb, 2015-06-10 15:25:15

  W Rzeszowie prezydent miasta likwiduje tereny przeznaczone w studium na zieleń i istniejącą zieleń w centrum miasta po to aby deweloperzy stawiali betonowe wieżowce przeznaczone do sprzedaży. Już w tej chwili zabudowują ciasno dolinę rz. Wisłok . Znikają tereny zielone i będzie tylko beton. Nie... będzie miejsca dla ptactwa, zwierzątek i dla ludzi.  rozwiń
 • De Google, 2015-05-20 07:52:21

  Do Starsza: "budka lęgowa dla jerzyków" hasło do wyszukiwarki i już wiemy
 • Eterno Vagabundo, 2015-05-19 23:21:16

  Dbajmy o wszystkie Ptaszki i ptaszyska, Bo to jest ważny szczegół Naszego środowiska.