W Tarnobrzegu budują budki dla jerzyków, by je zatrzymać

Jeszcze tej wiosny na terenie Tarnobrzega zostanie zamontowanych sto budek lęgowych dla jerzyka zwyczajnego.
W Tarnobrzegu budują budki dla jerzyków, by je zatrzymać
Jerzyk jednego dnia jest w stanie złowić nawet 20 tys. owadów. Fot. wikipedia

Budki, które zostaną zamontowane tej wiosny, dają szansę na osiedlenie się ptasich rodzin jeszcze w tym roku. Budki niezasiedlone będą czekały na swoich mieszkańców przez przyszłe lata.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie spadkowi populacji jerzyka zwyczajnego, która maleje przede wszystkim z powodu prac termomodernizacyjnych budynków mieszkalnych. Bardzo często podczas prowadzonych remontów występuje problematyka zamykania otworów i wszelkich szczelin w stropodachach, które są potencjalnymi siedliskami bytowania jerzyków.

W Tarnobrzegu budki dla jerzyków za 10 tys. zł

Ptaki te wtórnie – jako gatunki pierwotnie zamieszkujące tereny skaliste – zaadaptowały się do życia w warunkach miejskich i od lat bezproblemowo towarzyszą ludziom. Ponadto jerzyki w Polsce podlegają ścisłej ochronie.

Gmina Tarnobrzeg na realizację zdania - montażu 100 sztuk budek lęgowych pn."Ochrona jerzyka zwyczajnego Apus apus poprzez stworzenie miejsc lęgowych w formie budek zamontowanych na budynkach komunalnych" otrzyma dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w kwocie 4 050,00 zł. Natomiast szacowana wartość całego zadania wynosi 9 999,00 zł.

Poza budkami dla jerzyków, w tym roku zostaną także postawione wieże dla jerzyków, zgłoszone w ramach „budżetu obywatelskiego”. Trwa przygotowanie dokumentacji przetargowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

W Rzeszowie prezydent miasta likwiduje tereny przeznaczone w studium na zieleń i istniejącą zieleń w centrum miasta po to aby deweloperzy stawiali betonowe wieżowce przeznaczone do sprzedaży. Już w tej chwili zabudowują ciasno dolinę rz. Wisłok . Znikają tereny zielone i będzie tylko beton. Nie... będzie miejsca dla ptactwa, zwierzątek i dla ludzi. rozwiń

bb, 2015-06-10 15:25:15 odpowiedz

Do Starsza: "budka lęgowa dla jerzyków" hasło do wyszukiwarki i już wiemy

De Google, 2015-05-20 07:52:21 odpowiedz

Dbajmy o wszystkie Ptaszki i ptaszyska, Bo to jest ważny szczegół Naszego środowiska.

Eterno Vagabundo, 2015-05-19 23:21:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE