PARTNER PORTALU
  • BGK

W trosce o zazielenienie urzędów

  • GK    2 lutego 2012 - 12:02
W trosce o zazielenienie urzędów

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska podpisała porozumienie ze Związkiem Powiatów Polskich dotyczące promocji postaw proekologicznych w powiatach i gminach.
Jak informuje Związek Powiatów Polskich, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska wyróżnia ekologicznymi certyfikatami organizacje, instytucje oraz przedsiębiorstwa, które spełniają kryteria certyfikatów: „Zielone Biuro”, „Czysta Turystyka” i „Przyjazny Rowerom”. Eko-certyfikat mogą otrzymać również szkoły i przedszkola realizujące zasady programu „Szkoły dla Ekorozwoju”.

– Naszym najważniejszym celem jest zazielenienie polskich urzędów, bowiem szczególnie w środowiskach lokalnych promowane przez urząd postawy są wzorem dla innych. Stąd pomysł na szczególne uznanie codziennych zachowań i działań sprzyjających ochronie środowiska. Zależy nam, aby posiadanie certyfikacji ekologicznej było jednym z elementów punktacji w konkursie Ranking Gmin i Powiatów – mówi Mariola Kontykiewicz-Biel, dyrektor biura fundacji.

Kolejny pomysł „zielone przetargi”. Zwiazek Powiatów Polskich oraz fundacja chcą, aby certyfikacja ekologiczna była jednym z ważnych kryteriów przy rozstrzyganiu gminnych przetargów.

Związek zdecydował się nie tylko zostać partnerem fundacji w akcji zazielenienia polskiej administracji. Podpisane porozumienie ma na celu także promocję działań związanych z wdrażaniem pozostałych certyfikatów fundacji. Działania te mają zachęcić do wprowadzania rozwiązań, które służą ochronie środowiska i najbliższego otoczenia.

– Chodzi nam o wykreowanie postaw, które będą angażować lokalne społeczności, nie tylko urzędy, ale także szkoły, hotele, organizacje oraz przedsiębiorstwa, w działania zmierzające do popularyzacji codziennych zachowań, sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi – dodaje Mariola Kontykiewicz-Biel.

Uzyskanie ekologicznego wyróżnienia przez obiekty gminne i powiatowe będzie promowane na stronach internetowych ZPP. Ponadto zostaną podjęte wspólne działania na rzecz promowania „zielonych” rozwiązań w szkołach, firmach czy obiektach administracji publicznej, zachęcające do aktywnego udziału w programach i działaniach fundacji. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.